петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка штампа о почетку расправе у Међународном суду правде о Косову
Хроника

Немачка штампа о почетку расправе у Међународном суду правде о Косову

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. децембар 2009.

И немачка штампа се осврће на почетак расправе у Међународном суду правде у Хагу о томе да ли је проглашење независности Косова у складу са међународним правом и подсећа на врло јасан став владе у Берлину о том питању.

„Србија се у Хагу спори око Косова“; „Србију у Хагу очекује дуга правна борба око Косова“; „Србија преноси спор око Косова у Међународни суд правде“; „Србија: Косово се оглушило о међународни поредак“; „Независност Косова пред судом“ – тако гласе типични наслови о почетку усмене расправе о легалности једностраног проглашења независности Косова. Опширно се тиме у тексту под насловом „Страх од преседана“ бави дневник Франкфуртер алгемајне цајтунг.

После кратког описа свега што је претходило расправи у Хагу, текст нас уводи и у проблематику у вези са Немачком која је „читав случај (...) схватила врло озбиљно и која ангажовање Међународног суда правде не сматра конструктивним, те се нада да ће 15 хашких судија, међу којима је и Немац Бруно Сима, прогласити да је косовско самопроглашење независности у сагласности са међународним правом.

Стручњак за међународно право из Потсдама Андреас Цимерман, који је већ више пута иступао пред овим судом, у хашкој Палати мира говорио је у корист Србије и напоменуо да је ово случај од велике важности за систем Уједињених нација. Цимерман је подсетио да је Резолуцијом 1244 Савета безбедности на Косову успостављен међународни режим који не може једнострано да се мења. Он је рекао да је само дан по усвајању резолуције Савет безбедности поменуо могућност отцепљења Источног Тимора – али не и Косова. Напротив: истакнут је територијални интегритет Савезне Републике Југославије и није било ни говора о некаквом праву на самоопредељење, ни на сецесију.

Такво право иначе и не постоји, пренео је Андреас Цимерман. Осим тога, у меродавној резолуцији 1244 истиче се да до сваке промене може доћи само уз сагласност свих учесника. Додуше, посредник УН Ахтисари и амерички председник Буш јасно су ставили до знања да нема пута којим се може заобићи независност Косова. Али, само Савет безбедности, који је и поставио међународну управу на Косову, сме да мења ситуацију. А за то у том телу нема потребне већине.

И британски правник Малколм Шо истакао је да илегално отцепљење не сме да се легализује накнадним политичким изјавама. Он је додао да Косово ни не задовољава критеријуме самосталне државе, јер оно због присуства хиљада војника међународне заједнице и управе Уједињених нација нити има ефективну владу, нити способности да успоставља спољне односе.

Немачка влада признаје да Србија има добре међународноправне аргументе, али сматра да се заобилази чињеница да политичко решење какво предвиђа резолуција Савета безбедности више није могуће. Међународно право није у супротности са самопроглашењем независности, став је владе у Берлину (...) У стварности, одлука Међународног суда правде неће променити ништа када је реч о независности Косова, али ће оно увек остати преседан”, закључак је текста у Франкфуртер алгемајне цајтунгу у коме се још подсећа да се Русија приликом напада у Јужној Осетији такође позивала на хуманитарну интервенцију НАТО на Косову.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер