субота, 10. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка штампа: Косово је далеко од суверенитета и зависно од новца из САД и ЕУ
Хроника

Немачка штампа: Косово је далеко од суверенитета и зависно од новца из САД и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. јул 2012.

Берлин - Немачка штампа пише данас да је Косово у стварности далеко од суверенитета да је зависно од новца из САД и ЕУ и да је "недовршена, дубоко подељена држава".

Коментаришући јучерашњу одлуку Међународне управљачке групе да се надгледана независност Косова оконча у септембру, немачка штампа пише да на Косову главна опасност, због организованог криминала, прети са њене територије, а не из Србије.

Лист "Ноје оснабрикер цајтунг" истиче да ово "европско кризно жариште де факто још није признала ни свака друга чланица УН", и да Косово, и поред јучерашње одлуке, "остаје недовршена држава, дубоко подељена због лошег односа између српске мањине и албанске већине", преноси Дојче веле.

"На папиру, два милиона становника Косова јесте суверено. У стварности, они су зависни од милијарди које шаљу САД и ЕУ, без којих би та сиромашна земља доживела колапс. Не може се ни без присуства мировних снага НАТО које се, уз немачку подршку, старају о одређеној стабилности", оцењује овај лист.

"Ноје оснабрикер цајтунг" истиче и да "највећа опасност за Косово не потиче од Србије, већ долази из сопствене земље. Организовани криминал посебно на плану трговине дрогом и људима, досегао је моћ коју ниједна правна држава више не допушта".

О томе да је формална независност једно, а реални проблеми на Косову друго, пише и "Ројтлингер генерал анцајгер", истичући да је на северу које не признаје владу у Приштини "настао простор без права" и да ће "рушење зида мржње бити тешко".

"Ако Косово хоће да буде држава свих грађана, дакле и српске мањине, мораће да буде дугог даха. Реално гледано, о мирном суживоту и о помирењу може се размишљати само у оквиру приступа Косова ЕУ. Али, то може да потраје", оцењује овај лист.

"Ноје рур цајтунг/Ноје рајн цајтунг" истиче да је "старо" и "погрешно" питање „да ли је Косово зрело за пуну независност", а да су се "пулени нових европских васпитних диктатура" - Босна, Македонија, Албанија и Косово у предмету демократија испоставили као слаби, док је Косово "посебно тужан пример те појаве".

"Већ сада, влада у Приштини треба и мора да преузме одговорност и да се сама потруди око споразумевања са Београдом... Докле год странци имају последњу реч, Косовари ће за погрешно понашање добијати само опомене без даљих последица", оцењује овај лист.

"Франкфуртер алгемајне цајтунг" пише да је "чудна" сувереност коју је Косово сада добило, па набраја: "правосуђе кога нема биће до даљњег замењено правном мисијом ЕУ, о безбедности ће се и даље старати КФОР, део становништва - Срби на северу - не признају нову државу, политичке институције су слабе, политичари често нису баш сасвим чисти због умешаности у илегалне послове".

Може бити да на Косову настаје још један нерешив проблем, какав Европа већ има на Кипру. Ситуација се смирила, али од самоносеће стабилности (омиљен израз медјународне заједнице!) нема ни говора, пише "Франкфуртер алгемајне цајтунг".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер