субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Неизвесност око повратка посланика СРС-а у Скупштину
Хроника

Неизвесност око повратка посланика СРС-а у Скупштину

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. мај 2009.

Посланици СРС најавили да ће у понедељак доћи на седницу Скупштине, јер им тада истиче мера удаљења од 20 дана. Председник Административног одбора Ненад Константиновић каже да се радикали могу вратити тек у среду када почиње нова седница.

Ненад Константиновић изјавио је да посланици СРС којима је изречена мера удаљења могу да се врате у скупштинску салу у среду, 13. маја, када почиње нова седница парламента, али не у понедељак за када је заказано гласање о тачкама дневног реда са протекле седнице.

"Према Пословнику Народне скупштине, несумњиво је да онај народни посланик коме је изречена мера удаљења са седнице, не може да се врати на ту исту седницу", рекао је Константиновић агенцији Танјуг, додајући да је Пословник "закон о процедури" који важи за све посланике који се мора поштовати.

Константиновић је објаснио да се у понедељак, практично, завршава четврта седница гласањем о тачкама које су биле на дневном реду и које су размотрене, подсећајући да су посланици СРС удаљени са те седнице.

"Према Пословнику, они немају права још увек да уђу у скупштинску салу, а чим се заврши гласање, то ће моћи да учине на наредној седници и наставићемо нормално да радимо, као што је то било и до сада," објаснио је Константиновић.

Председник Административног одбора је додао да не очекује било какве проблеме и најавио да ће секретар парламента обавестити посланике СРС када истиче њихова казна и тиме избећи неспоразуме.

"Уколико дође до неког нереда или ометања рада на седници Народне скупштине, у самој сали, председница Скупштине је дужна да примени Пословник и спречи било какво ометање рада, тако што ће изрицати нове мере онима који ремете ред", поручио је Константиновић.

Поводом најава радикала да неће прихватити распоред седења у великој сали, навео је да се одлука коју је донео Административни одбор мора поштовати.

"Не може неко да каже да неће да поштује оно око чега се договорила већина. Са одлуком о распореду седења апсолутно се слажу све посланичке групе, осим СРС, и 192 народна посланика седе свакодневно на оним местима како је то договорено на састанку шефова посланичких група и по одлуци какву је донео Административни одбор", рекао је Константиновић.

СРС у међувремену, како је навео, није упутила никакав другачији предлог тако да је одлука на снази, и изразио уверење да ће се сви понашати у складу са њом.

Шеф посланичког клуба СРС Драган Тодоровић изјавио је раније да ће посланици те странке који су искључени на почетку протекле седнице, у понедељак доћи у Скупштину на заказано гласање о размотреним тачкама дневног реда.

"Ако ДС на најгрубљи начин не буде прекршила Пословник, ми ћемо присуствовати гласању у понедељак, јер је мера удаљења од 20 дана истекла," рекао је Тодоровић.

Шеф посланичког клуба радикала сматра да је Пословник јасан и да су посланици те странке искључени током 20 дана заседања, а не са целе седнице.

Тодоровић је поновио став те странке да неће прихватити одлуку Административног одбора о распореду седења у великој сали Дома Народне скупштине.

Протест радикала због распореда седења био је и разлог што је 52 посланика те странке на почетку протекле седнице, крајем марта, искључено из рада парламента.

Пословником о раду парламента предвиђено је да се "мера удаљења са седнице примењује наредних 20 дана заседања, од дана удаљења, односно на седницу на којој је изречена ова мера, ако седница траје дуже од 20 дана заседања Скупштине."

Иначе, посланици Скупштине Србије у понедељак, 11. маја, почеће изјашњавање о 50 тачака дневног реда и око 3 000 амандмана које су разматрали на протеклој седници.

Протекла седница почела је 30. марта, а до 5. маја окончано је разматрање у начелу и у појединостима свих законских предлога.

У дану за гласање посланици ће се изјашњавати о законима који су важни за усаглашавање нашег законодавства са европским, као и о двадесетак међународних споразума и конвенција.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер