субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Стефановић: Не разумем нападе Владике Теодосија и оца Саве на председника Вучића, у тренутку када он покушава да избори немогуће и нађе решење за Космет
Хроника

Небојша Стефановић: Не разумем нападе Владике Теодосија и оца Саве на председника Вучића, у тренутку када он покушава да избори немогуће и нађе решење за Космет

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. јул 2018.

Потпредседник Владе Небојша Стефановић рекао је да не разуме нападе људи који су сведоци стања на Косову и Метохију на председника Александра Вучића у тренутку када покушава да избори немогуће, а "нису се бунили када је претходна власт чинила све да отежа положај Београда у решавању питања Косова".

Небојша Стефановић је на конференцији за медије коментарисао, како је рекао, нападе на председника Вучића у тренутку када покушава да нађе решење за Космет. 

"Данас када председник Вучић покушава да избори немогуће, да уради нешто како би помогао српском народу, он је изложен нападима и то од људи који су сведоци стања. Владика и отац Сава знају колико је Вучић помогао манастире, цркве, грађане, да је чинио све да се помогне да Срби остану на Косову. Не разумем шта је поента тих напада, осим ако није самостално створена политика", истакао је Стефановић, преноси Танјуг.

Рекао је да му се чини да повремено делови СПЦ, поједини људи из цркве, користе сва оружја и оруђа да нападну председника Вучића, иако је, каже, учинио толико за наш народ у покрајини, много више од других који се нису бунили када се успостављала административна линија, које су дефакто границе, који су изместили решавање питања Косова из УН у ЕУ, иако су знали да у Унији нећемо имати подршку за наше ставове.

"Нису се бунили када су Јеремић, Тадић, Ђилас деловали на начин да смањују наш суверенитет. Тада су ћутали", нагласио је Стефановић.

Државна политика о којој се нико није изјаснио

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је да је епископ рашко-призренски Теодосија, када је оценио да би подела и размена територија довела до масовног исељавања Срба са југа Косова, "говорио о државној политици о којој се нико није изјаснио".

Осврнуо се на последњу препирку оца Саве и Српске листе, рекавши да се не ради о било каквом нападу Српске листе, већ да је владика Теодосије потпуно јасно говорио о државној политици за коју нико није заузео став.

"Покушао је да неким аргументима који су чудни, које нисмо чули само од њега, прича како ће спровођењем неке политике доћи до егзодуса Срба. Јесу ли Срби на КиМ безбедни. Да ли је дошло до њиховог прогона са југа, да ли на КиМ има више Срба него пре 15 година", упитао је Стефановић.

Каже да се с времена на време пласирају такве врсте политичких прича од оних који не желе да прихвате реалност на терену да је Срба све мање и који су активно учетствовали у томе свим својим деловањем од упућивања питања Међународном суду правде, до премештања решавања из УН на ЕУ, чиме су утицали да се положај Срба у преговорима отежа што више.

Он је оценио и да Албанци са Косова и Метохије не насељавају масовно југ Србије, како се спекулише у јавности, али да одређени број њих креира "фиктивну слику свог присуства и бројности" пријављивањем боравишта у више општина истовремено, али да је полицији утврђивање исправности пријављеног боравишта приоритет.

"Смањена стопа криминала"

Укупна стопа криминала у Србији смањена је за 19 одсто у односу на претходни месец, а није почињено ниједно убиство у обрачуну криминалних група, изјавио је министар Стефановић.

Стефановић је објаснио да је МУП након анализе извршених кривичних дела на територији Србије, појачао присуство полиције на терену што је, каже, довело до смањења укупне стопе криминала.

Министар је прецизирао да је забележено и смањење имовинских деликата и разбојништава за око 25 одсто.

"Кривична дела са елементима насиља смањена су за 22 одсто, а што се тиче крађа и тешких крађа било их је мање за 16 одсто у односу на претходни месец", рекао је Стефановић и додао да је забележено и смањење кривичних дела неовлашћеног коришћења туђег возила за око 30 одсто.

Неће свака школа имати полицајца

Небојша Стефановић је изјавио да од 1. септембра неће у свакој школи у Србији бити полицајац, али да ће те школе имати полицијски видео-надзор или ће их редовно обилазати полицијске патроле.

"Тачно је да поједини полицајци покривају неколико школа, али одређени број младих полицајаца које смо запослили распоредићемо и на ове послове", рекао је Стефановић одговарајући на питање новинара да ли има довољно полицајаца како би се спровела мера коју је недавно најавио министар здравља Златибор Лончар.

Стефановић је подвукао да није циљ стварање полицијске државе и да не треба постављати полицајца у свакој школи, предузећу или на улици, већ да треба гради друштво у којем то неће бити потребно.

"Зато се у основним школама уводи превентивна настава како би деца била упозната о томе шта је насиље, безбедност у саобраћају или какву опасност представља употреба дроге, алкохола и оружја", напоменуо је Стефановић.

"Они не живе у тим општинама, већ на Косову, и покушавају да се пријаве у више општина да би остваривали одређено право гласа на локалу, како би у општинама стварали илузију већине. Оно што ми предузимамо, што је у нашој надлежности, јесте да омогућимо да сви грађани имају равноправне могућности и права, али то не значи да могу да имају фиктивне адресе", поручио је министар.

Стефановић је рекао да полиција ради на утврђивању да ли неко живи на адреси на којој је пријављен.

Министар је нагласио да се нико не може натерати да прода стан и земљу, ако то не жели, и да су напори државе да помогне грађане у сваком делу Србије усмерени на то да свака општина има једнак развој.

Истакао је да полиција неће дозволити фиктивно пријављивање, те да онај ко је фиктивно пријављен неће моћи да учествје у локалним процесима.

Стефановић незадовољан благом казненом политиком

Стефановић је рекао да је потребно да се прекршиоци закона, који су хапшени више пута, драстичније кажњавају, односно да се искористи могућност да се изрекне казна колико закон максимално дозвољава, посебно код кривичних дела где има елемената насиља.

"Мислим да би то била снажнија порука. Полиција је често фрустрирана, јер када видите да када неко ко украде десет пута аутомобил добије десет пута благу казну, онда то обесхрабрује", рекао је он.

Према Стефановићу, није проблем увек у закону, јер закон, на пример, за нелегално ношење оружја предвиђа казну од две до 12 година.

"Још нисам чуо да је неко добио и пет година, а не 12 година затвора. Када први судија буде одлучио да осуди тако неког на пет година, онда ће други размисити да ли ће носити оружје. Међутим, ако се казни благо, наногицама, кућним притвором и условном казном онда то дестимулише полицију", упозорио је он.

Стефановић је подвукао да треба јачати судове, радити на повећању храбрости судија да донесу теже санкције.

Случај новинара Ђорелијевског

Министар Стефановић је изјавио да је полиција у случају пребијања новинара Милоша Ђорелијевског, 29. јула 2008. године, после протестног скупа Српске радикалне странке, којој је тада припадао, "учинила све што је било до ње", а да је случај на тужилаштву, преноси Фонет.

Упитан како коментарише то што сутра за случај наступа апсолутна застарелост, иако је Ђорелијевском пре четири године јавно обећао да ће лично учинити све да се случај реши, Стефановић је одговорио да "министар нема никакву улогу".

"Од октобра 2013. године тужилаштво води све истраге. Министар нема никакву улогу, чак ни у предистражном поступку. Наш став је да тужилаштву пренесемо сваки детаљ који имамо", рекао је министар.

Стефановић је напоменуо да не зна шта је до сада урадило тужилаштво у случају пребијања Ђорелијевског, кога су код хотела "Москва" пред очима двојице колега полицајци тукли пендрецима и рукама, иако се, како Фонет преноси, уредно легитимисао као новинар.

Пошто је пријавио случај, Ђорлијевски је сутрадан дао кратку изјаву у полицији, и од тада више није позиван на разговор, као ниједан од двојице колега очевидаца пребијања, чија су имена позната полицији, наводи агенција.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер