субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Савић: Реформa јавних предузећа подразумева и продају Телекома и ЕПС-а
Хроника

Небојша Савић: Реформa јавних предузећа подразумева и продају Телекома и ЕПС-а

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. фебруар 2014.

БЕОГРАД - Председник Савета гувернера Народне банке Србије Небојша Савић оценио је да би држава требало што пре да почне реформу јавних предузећа која би подразумевала и продају оних комерцијалних, попут Телекома Србије или Електропривреде Србије, (ЕПС) која су изложена конкуренцији.

"Држава може да остане једним делом власник, ако процењује да ће то имати позитиван ефекат. За остала јавна предузећа, дефинитивно се мора изаћи из приче о субвенционисању", казао је Савић за нови број месечника "Магазин Бизнис".

Савић, који је и професор Факултета за економију, финансије и администрацију (ФЕФА), није желео да процењује да ли би до продаје великих јавних предузећа могло доћи током ове године, наводећи да ће то бити политичка одлука након избора.

Он је истакао да, без обзира на концепт будуће владе, реформа јавних предузећа мора да се уради, и додао да не види разлог зашто се губиташка предузећа не би претворила у извор прихода, ако постоји економски разлог за њихов опстанак.

Савић је казао да нову владу чека и заустављање даљег пада животног стандарда и дуготрајног пада продуктивности.

"То треба да буде влада која ће 'додати гас' економским реформама.

Мислим да потребна знања постоје, дијагнозе су ту, знамо шта треба радити, сада је потребно само да се енергично спроведе оно што ће обезбедити просперитет земље", рекао је Савић.

Он је истакао да је најбоље да нова влада све реформске мере предузме у првој години мандата, када су све владе најјаче.

Говорећи о преговорима и новом аранжману Србије с Међународним монетарним фондом (ММФ), навео је да ће до њега доћи "оног тренутка када Србије буде пружила доказе да је то политички прихватљиво".

"Оно што ММФ тражи од Србије управо је оно што и ми сами треба да урадимо. Кључна ствар је фискална консолидација. Тражиће уштеде у делу текуће потрошње, например субвенције предузећима у реструктурирању и реформу јавних предузећа", казао је Савић.

(Бета)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер