петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Ћирић: Проблем непризнавања печата решавати унутар ЦЕФТА
Хроника

Небојша Ћирић: Проблем непризнавања печата решавати унутар ЦЕФТА

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. август 2011.

Проблем непризнавања печата треба решавати унутар Цефта механизама, а не билатералним преговорима Београда и Приштине, предложено на састанку представника УНМИК-а и српских министарстава. Влада Србије размотриће предлог, изјавио министар економије и регионалног развоја Небојша Ћирић.

Министар економије и регионалног развоја Небојша Ћирић изјавио је да Влада Србије настоји да реши ситуацију која је настала због ембарга на пласман српских производа на Косову и Метохији.

Из гостовања Небојше Ћирића у Дневнику РТС-а Ћирић је, гостујући у Дневнику Радио-телевизије Србије, рекао да су у петак представници Министарства економије одржали састанак са представницима УНМИК-а, коме су присуствовали представници министарстава финансија, спољних послова и министарства за Косово и Метохију.

"Њихова идеја је да се проблем са признавањем, односно непризнавањем печата решава унутар Цефта механизама, а не билатералним преговорима као што је била идеја до сада", истакао је Ћирић и додао да ће то питање бити размотрено на седници Владе.

Ћирић је нагласио да све што се догађало прошле недеље очигледно говори да је ембарго, односно блокада на пласман српских производа, била чисто политичка, а не економска одлука, подсетивши да је Влада заузела став да је реч о флагрантном кршењу Цефта споразума.

Министар је потврдио да је писмо упућено председавајућем Цефти, где су наведени чланови Цефта споразума који су прекршени 25. јула, од када је почео да тече период од 90 дана у којем је, према процедури, могуће да се дође до договора евентуално путем медијације, у билатералним разговорима.

После тога, Србија би имала право да покрене и међународну арбитражу, односно да тражи надокнаду штете, потврдио је Ћирић.

Ћирић је подсетио да сада српски производи не могу да буду пласирани на територији северног Косова и генерално Косова и Метохије и да "годишње пласирамо око 350 милиона евра наших производа на територију Косова и Метохије, наше јужне покрајине".

(РТС)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер