петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НАТО: За мисију у Авганистану недостају и новац и војници
Хроника

НАТО: За мисију у Авганистану недостају и новац и војници

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. октобар 2009.

Светска економска криза празни и буџет НАТО. У каси тренутно недостаје 50 милиона евра, а на дуги рок читавих десет милијарди. Министри Алијансе, на састанку у Братислави, спорили су се око тога треба ли мисија у Авганистану да прогута сав новац, а на штету потреба земаља чланица. На састанку се, осим о Авганистану, разговарало и о новом плану за противракетну одбрану уместо штита од којег је Америка одустала.

За мисију НАТО у Авганистану недостају и новац и војници. Командант мисије, амерички генерал Стенли Мекристал тражи још 40.000 војника јер још није дошло време да се Авганистанцима препусти брига о безбедности.

Први човек НАТО објашњава да би одлазак значио предати ту земљу Ал каиди. Да би се авганистанска војска и полиција оспособиле и опремиле, треба још новца.

"Међународна заједница мора да уложи у јачање Авганистанаца да сами бију своју битку и да спречимо да тамо поново процвета тероризам", рекао је генерални секретар Андерс Фог Расмусен.

Земље чланице тешка срца се одлучују да шаљу војнике и дају новац. Што се војника тиче, већина чека да види да ли ће их и колико још послати Америка, али и ко ће бити нови председник Авганистана.

Новац је проблем за новије чланице јер мање остаје за обнављање њихове војне инфраструктуре. Аналитичари кажу да је у суштини реч о спору о приоритетима НАТО.

Чланице из средње и источне Европе брине безбедност после одлуке Вашингтона да уместо противракетног штита у Пољској и Чешкој понуди постављање мобилних антибалистичких ракета.

"Нови план ставља противракетну одбрану у контекст НАТО. То је добро за савез и за солидарност. Добро је што ћемо у року од неколико година имати систем који ће бранити грађане Европе и Северне Америке од растућих претњи", истакао је Расмусен.

Први човек НАТО каже да би било добро када би нови план одбране подржала и Русија. Неки руски стручњаци, међутим, кажу да измењени амерички план противракетне одбране, који је ових дана на мини-европској турнеји понудио потпредседник Џозеф Бајден, није реалан.

У исто време, НАТО прија то што је шеф руске дипломатије рекао да Москви иде у прилог успех мисије у Авганистану, јер би супротно значило веће проблеме са тероризмом, трговином дрогом и организованим криминалом. У Русији заврши око 80 тона хероина из Авганистана.

(РТС)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер