петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НАТО: Сутра ванредни састанак због стања на турско-сиријској граници; Јенс Столтенберг - Турској није потребна помоћ Алијансе
Хроника

НАТО: Сутра ванредни састанак због стања на турско-сиријској граници; Јенс Столтенберг - Турској није потребна помоћ Алијансе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јул 2015.

Представници 28 земља чланица Северноаталнаског војно-политичког савеза ( НАТО) сутра ће на захтев Турске одржати ванредни састанак о ситуацији у Сирији, саопштено је из седишта Алијансе.

Турска је тражила састанак позиваљући се на тачку 4 Атлантске повеље која се активира када нека од чланица пријави да је угрожена.

Анкара се на овај потез одлучила већ након што је турска авијација почела са ваздушним ударима на положаје Исламске државе и курдских побуњеника у суседној Сирији и северном Ираку.

"Укључивање Турске у сиријски сукоб из основа мења ситуацију у Сирији, Ираку и целом региону", изјавио је тим поводом турски премијер Ахмет Давутоглу.

У саопштењу НАТО се наводи да ће Алијанса "врло пажљиво пратити догађаје и солидарно стати уз Турску".НАТО је саопштио да ће се на захтев Турске амбасадори свих 28 НАТО савезника састати у уторак да би одржали консултације, јавио је Ројтерс.

Амбасадори НАТО одржаће у састанак након самоубилачких бомбашких напада протекле седмице и операција турских безбедносних снага на припаднике Исламске државе и курдских екстремиста из Радничке партије Курдистана (ПКК).

ПКК је у суботу саопштио да више нема услова за поштовање крхког прекида ватре, који се одржава од 2013. године, с обзиром да је Турска извршила најтеже бомбардовање на њихове положаје у северном Ираку, од 2011. године.

Током оружане борбе ПКК за самоуправу на југоистоку Турске која траје деценијама живот изгубило на десетине хиљада људи.

Мировни процес који је започео 2013. године, није до сада донео коначни споразум.

Турска је покренула двоструку антитерористичку прекограничну офанзиву против џихадиста Исламске државе и милитаната ПКК, после таласа насиља у земљи, тако што је бомбардовала њихове положаје и гађала их артиљеријом.

Офанзива не укључује само циљеве ИД у Сирији, већ и побуњенике ПКК у суседном северном Ираку, који се огорчено противе џихадистима, што је довело у опасност примирје, које се са курдским милитантима одржава од 2013. године.

(Танјуг)

Јенс Столтенберг: Турској није потребна помоћ Алијансе

Генерални секретар НАТО-а изјавио уочи састанка Савета НАТО сутра у Бриселу, да је Турска довољно војно јака и да јој није неопходна страна војна помоћ.

"Турска има веома снажну војску и безбедносне снаге", рекао је Столтенберг у Ослу и додао да Турска није упутила захтев за војну подршку НАТО.

НАТО је у недељу саопштио да ће у уторак бити одржан састанак 28 амбасадора Алијансе на захтев Турске која је затражила консултације "због тешког стања после гнусних терористичких напада последњих дана".

Столтенберг је подсетио да се од 2013. године на југоистоку Турске налази ракетни систем "патриот" НАТО-а како би помогао у противваздушној одбрани земље.

Генерални секретар Алијансе је поздравио турску офанзиву против положаја Исламске државе у Сирији и Радничке партије Курдистана (ПКК) у Ираку.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер