петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НАТО: Снажно подржавамо дијалог Србије и Косова, то је процес који води стабилности и безбедности региона
Хроника

НАТО: Снажно подржавамо дијалог Србије и Косова, то је процес који води стабилности и безбедности региона

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. април 2018.

 НАТО не види никакву истинску претњу по стабилност и безбедност Косова и региона, али сматра да је ситуација "крхка" због застоја у дијалогу Београда и Приштине и да се зато морају избећи изазовне политичке поруке и потези на обе стране.

То су агенцији Бета у Бриселу рекли извори у седишту НАТО, истакавши да је "српски председник Александар Вучић у праву кад каже да би неки сукоб у региону то подручје гурнуо осетно уназад".

Они су то рекли на молбу Бете да се осврну на изјаву Вучића да би сукоб вратио регион сто година уназад и да ће Србија све учинити да очува мир и стрпљиво узврати на запаљиве поруке, попут претње косовског председника Хашима Тачија да ће "узвратити пушкама" на наводне претње Србије.

Извори у Бриселу су додали да је "сасвим природно" то што председник Вучић и други српски лидери у контакту с челницима НАТО траже да се утиче на то да Приштина спроведе оно што је договорено и потписано у дијалогу с Београдом, јер дијалог води трајнијем решењу и "напреднији и демократски Косово и Србија ће се свакако боље разумети и сарађивати".

Функционери у НАТО-у су желели да укажу на то да је Србија сад изгледан кандидат за чланство у Европској унији и да су за то од кључне важности безбедност и стабилност.

Они су нагласили да ће Кфор на Косову наставити да јамчи за безбедност и заштиту свих житеља и да "НАТО жали што се тврди како Срби на северу Косова нису заштићени".

Ту има "политичке реторике" везане и за развој у дијалогу Београд-Приштина, сматрају НАТО стручњаци који прате збивања на Косову и Балкану и кажу да то потпуно одудара и од порука које НАТО добија од највиших српских званичника, а то је да је Кфор чинилац стабилности на Косову.

Атлантски савез снажно подржава дијалог Београд-Приштина јер, како је истакнуто, то је дугорочан процес који води стабилности и безбедности региона и НАТО ће учинити све да се очува стабилност управо зато што се дијалог не може ваљано водити ако ситуација није стабилна и нема сигурности.

Уместо запаљиве реторике и Приштина и Београд би морали да се окрену, сматрају ови извори у Бриселу, не неким очекивањима да се стално постижу крупни помаци, већ учестаније мали кораци за спровођење онога што је договорено, а ми то управо поручујемо у разговору с лидерима у Београду и Приштини.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер