Početna strana > Hronika > Natalitet važan samo deklarativno
Hronika

Natalitet važan samo deklarativno

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 24. april 2011.

Natalitet u Srbiji na evropskom začelju. Država nedovoljno pomaže programe podrške porodiljama, koji opstaju zahvaljujući entuzijazmu lekara koji ih sprovode.

Danas se u Srbiji po jednoj ženi rađa samo 0,88% dece, kaže statistika, pa je Srbija po broju živorođene dece poslednja u Evropi.

Uprkos alarmantnim podacima iz naše demografske politike, programi podrške ženama u trudnoći i oni kojima je cilj da se podigne nivo zdravstvene kulture trudnica i porodilja i dalje ne nailaze na potrebnu podršku države.

Program "Beba dolazi", predstavlja ideju da se putem poruka preko mobilnog telefona svakoj trudnici u Srbiji, koja to želi, upute najpotrebnije informacije, saveti i upozorenja, zavisno od nedelje trudnoće u kojoj se nalazi, prateći trudnoću sve do porođaja.
Idejni tvorac projekta je dr Vojislav Stojšin iz Novog Sada, koji kaže da je program osmišljen kao sistem obaveštavanja trudnica o procesima koji se dešavaju u njima tokom trudnoće.

"Ako je ona danas u 11 nedelji ona će dobiti 3-5 SMS poruka koje govore šta se dešava sa njom, šta se dešava sa bebom, kako ona raste u 11 nedelji i koja pretraga i uopšte šta je to od pregleda neophodno da bi se unapredilo zdravlje majke i da bi se rodilo jedno zdravo i veselo stvorenje, budući stanovnik Srbije", rekao je Stojšin.

Projekat je osmišljen još 2000. godine, a na stručnom uobličavanju radio je tim vrhunskih lekara različitih specijalnosti. Mada su imali sva odobrenja Ministarstva zdravlja i ostalih institucija, realizacija je počela tek 2007. zahvaljujući podršci "Telekoma".

Studija zadovoljstva je pokazala da čak 97,8 odsto trudnica informacije ocenjuju kao veoma korisne. Tokom 4 godine, savete programa "Beba dolazi" koristilo je čak 10 000 trudnica širom Srbije, a već godinu dana uz podršku vlasti Vojvodine, realizuje se u Domu zdravlja u Inđiji, Ruskom Krsturu i Adi, a poruke su dvojezične - na srpskom i mađarskom jeziku.

Ginekolog akušer iz Kliničkog centra Vojvodine Tihomir Vejnović rekao je da je cilj ovog projekta "omasovljenje informacija koje su vezane za zdravlje, trudnoću i za porođaj". "Značajna prednost je i to što se smanjuje broj komplikacija kako kod trudnica, kod porođaja i kod novorođene bebe. Nama je u interesu da ovoj eri niskog nataliteta kod nas u Srbiji i pogotovo u Vojvodini pomognemo i na ovaj način", rekao je Vejnović.

Po želji porodilja, aktiviran je i program "Dete raste" koji pruži važne savete o ishrani, higijeni, kalendaru vakcinacije, razvoju deteta.

I za ideju i za kvalitet informacija ovi programi su dobili visoku ocenu i Svetske zdravstvene organizacije. Uprkos tome, u Srbiji izostaje konkretna podrška, a programi opstaju samo zahvaljujući velikom entuzijazmu autora programa i ekipe lekara.

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner