уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Наталитет важан само декларативно
Хроника

Наталитет важан само декларативно

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. април 2011.

Наталитет у Србији на европском зачељу. Држава недовољно помаже програме подршке породиљама, који опстају захваљујући ентузијазму лекара који их спроводе.

Данас се у Србији по једној жени рађа само 0,88% деце, каже статистика, па је Србија по броју живорођене деце последња у Европи.

Упркос алармантним подацима из наше демографске политике, програми подршке женама у трудноћи и они којима је циљ да се подигне ниво здравствене културе трудница и породиља и даље не наилазе на потребну подршку државе.

Програм "Беба долази", представља идеју да се путем порука преко мобилног телефона свакој трудници у Србији, која то жели, упуте најпотребније информације, савети и упозорења, зависно од недеље трудноће у којој се налази, пратећи трудноћу све до порођаја.
Идејни творац пројекта је др Војислав Стојшин из Новог Сада, који каже да је програм осмишљен као систем обавештавања трудница о процесима који се дешавају у њима током трудноће.

"Ако је она данас у 11 недељи она ће добити 3-5 СМС порука које говоре шта се дешава са њом, шта се дешава са бебом, како она расте у 11 недељи и која претрага и уопште шта је то од прегледа неопходно да би се унапредило здравље мајке и да би се родило једно здраво и весело створење, будући становник Србије", рекао је Стојшин.

Пројекат је осмишљен још 2000. године, а на стручном уобличавању радио је тим врхунских лекара различитих специјалности. Мада су имали сва одобрења Министарства здравља и осталих институција, реализација је почела тек 2007. захваљујући подршци "Телекома".

Студија задовољства је показала да чак 97,8 одсто трудница информације оцењују као веома корисне. Током 4 године, савете програма "Беба долази" користило је чак 10 000 трудница широм Србије, а већ годину дана уз подршку власти Војводине, реализује се у Дому здравља у Инђији, Руском Крстуру и Ади, а поруке су двојезичне - на српском и мађарском језику.

Гинеколог акушер из Клиничког центра Војводине Тихомир Вејновић рекао је да је циљ овог пројекта "омасовљење информација које су везане за здравље, трудноћу и за порођај". "Значајна предност је и то што се смањује број компликација како код трудница, код порођаја и код новорођене бебе. Нама је у интересу да овој ери ниског наталитета код нас у Србији и поготово у Војводини помогнемо и на овај начин", рекао је Вејновић.

По жељи породиља, активиран је и програм "Дете расте" који пружи важне савете о исхрани, хигијени, календару вакцинације, развоју детета.

И за идеју и за квалитет информација ови програми су добили високу оцену и Светске здравствене организације. Упркос томе, у Србији изостаје конкретна подршка, а програми опстају само захваљујући великом ентузијазму аутора програма и екипе лекара.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер