уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Настављени протести у БиХ, саобраћај у Сарајеву блокиран
Хроника

Настављени протести у БиХ, саобраћај у Сарајеву блокиран

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. фебруар 2014.

На улицама више градова у БиХ и данас протести. Саобраћај у центру Сарајева блокиран, а грађани испред Председништва БиХ деле симболичне посмртнице у којима позивају суграђана да присуствују "сахрани гломазне и неефикасне администрације".

У више градова у БиХ и данас се одржавају протести грађана, који се организују свакодневно од 6. фебруара.

Неколико стотина демонстраната окупило се и данас у Сарајеву испред зграде Председништва БиХ како би тражили оставке свих нивоа власти и захтевали одговорност због изразитог сиромаштва и незапослености.

Демонстранти грађанима деле симболичне посмртнице у којима се позивају грађани да присуствују "сахрани гломазне и неефикасне администрације".

Грађани су и данас блокирали центар града где скандирају "Оставке, оставке". Захтеви демонстраната су базирани на решавању проблема незапослености и откривању имена корумпираних политичара.

Истовремено, у Сарајеву је одржан протест и на другој локацији, испред Агенције за банкарство Федерације БиХ.

Протесте су подржали представници Удружења за заштиту жираната Кантона Сарајево, а затражена је и "безусловна примена Федералног закона за кориснике који имају кредите исказане у незаконитој валути швајцарски франак".

Такође, демонстранти траже "смањење марже и еурибора за кориснике кредита у БиХ, који имају кредите везане за еурибор, оставку директора агенције Златка Барша и свих запослених по родбинско-политичкој линији".

Такође, грађани траже да се јавности презентују "недавно утврђене неправилности коју је документовала финансијска полиција у Агенцији за банкарство, одузимање лиценце за рад 'Хипо банци'", а изнесено је још десетак других захтева.

Демонстранти носе транспаренте на којима пише "Уништили сте домаће банке", "Тражимо хитне оставке менаџмента", "Фамилијарна банкарска агенција"...

И у другим градовима у БиХ организовани су протести грађана.

У Мостару су се грађани окупили испред Скупштине Херцеговачко-неретванског кантона (ХНК) где траже да захтеви грађана буду уврштени на дневни ред наредног заседања кантоналне Скупштине.

Грађани траже смену Владе ХНК-а "због дугогодишње неодговорности и нефункционалности, те решење за здравство, образовање и социјалну заштиту".

Такође, Мостарци траже укидање паушала и бенефиција политичарима и усклађивање њихових плата с просечним радничким платама, те доношење Закона о социјалној заштити, заштити цивилних жртава рата и породица са децом на нивоу ХНК-а.

Деведесет мултимилионера у БиХ

"Сиромашна" БиХ има 90 мултимилионера, сваки има најмање 30 милиона долара, а сви укупно око девет милијарди. У Србији таквих богатуна има сто, а у Хрватској 280.

Иако се Босна и Херцеговина суочава с најдубљом економском и друштвеном кризом од рата наовамо, у последњих 12 месеци ова земља је добила пет нових мултимилионера чије је богатство процењено на капитал већи од 30 милиона долара, објавиле су данас бањалучке Независне новине.

"У БиХ живи 90 мултимилионера и то је раст за пет особа, или 5,9 одсто у односу на 2012. годину. Капитал с којим располажу процењује се на око девет милијарди долара", рекао је Фаузи Ахмад, директор комуникација у сингапурском седишту компаније "Велт икс", специјализоване за прикупљање информација о супербогаташима у целом свету.

Лист наводи да су имена ових супербогаташа остала непозната, као што је непознат и начин на који су стекли своје енормно богатство у време када је већина становништва у држави ушла у екстремно сиромаштво и бори се са основним егзистенцијалним проблемима.

Економски аналитичар Игор Гавран рекао је да не чуди што се појединци због овакве ситуације у БиХ екстремно богате.

"То је типично за државе попут БиХ, са полудемократским и недемократским системом. Екстремно богатих је све више, као што је све више и екстремно сиромашних, средњи слој се губи. Врло је лако закључити да је један број њих до толиких средстава могао доћи на нелегалан начин", истакао је Гавран.

Он сматра да је међу 90 мултимилионера у БиХ најмање оних који се баве производњом и стварањем нових вредности.

"Претпостављам да највећи део њих својим богатством уопште не доприноси економском развоју земље", оценио је Гавран.

Социолог из Сарајева Есад Бајтал рекао је да нови подаци више нису ни шокантни.

"Ако их већ имамо 85, ако су ти и такви људи могли да покупе девет милијарди долара, онда и тих нових пет који су то покупили у месецима док народ вришти, није ни за какво чуђење. Ова петорица су тим лакше дошла до богатства, јер ни за оних 85 имена не знамо ко су, одакле су и на који начин су дошли до свог богатства", оценио је Бајтал, додавши да се ти људи вероватно "не баве ничим легалним".

У БиХ је у 2013. години, у поређењу с 2012, број супербогаташа порастао са 65 на 85, а укупна имовина са осам на девет милијарди долара.

На овај начин БиХ је дошла "на корак" од Србије, која у овом моменту има 100 супербогаташа (29. место у Европи), док је водећа у региону Хрватска, са 280 мултимилионера, и заузима 23. место на Старом континенту.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер