четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Настављени протести опозиције у Ирану, ново бројање 10 одсто гласова
Хроника

Настављени протести опозиције у Ирану, ново бројање 10 одсто гласова

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. јун 2009.

Бомбаш самоубица је погинуо, а две особе су рањене у Техерану, у близини гробнице вође иранске револуције ајатолаха Хомеинија.

Полиција и припадници различитих милиција пендрецима, воденим топовима и сузавцем, покушавају да разјуре неколико хиљада демонстраната, који упркос претњама ајатолаха Али Хаменеија, покушавају да приморају власти да распишу нове председничке изборе.

Акција полиције уследила је свега 24 часа пошто је ајатолах Хаменеи за немире у земљи оптужио "ционисте, Американце и Британце", а студенте, који траже нове изборе, упозорио да су "скренули са револуционарног пута".

Извештаји о сукобима у центру Техерана, где су се демонстранти окупили на неколико локација достављени су интернет порталу Радио-телевизије Србије путем интернета, пошто су у Ирану на снази рестриктивне мере извештавања, којима је страним новинарима, суштински, у потпуности онемогућено да прате развој догађаја у тој држави.

Упркос извештајима о ссукобима и јаким полицијским снагама распоређеним по читавом Техерану, још нема поузданих информација о могућим жртвама. Полицајци, који су размештени на свим важнијим тачкама у граду, опремљени су опремом за разбијање демонстрација, а у околини је паркирано неколико ватрогасних кола.

Полиција је, такоше према изјавама сведока, нападала мање групе демонстраната које су покушавале да се прикључе истомишљеницима на једном од централних градских тргова.

Човек због кога су протести и почели, Мирхусеин Мусави данас није виђен на демонстрацијама, тврде очевици.

Демонстранти су се окупили у центру Техерана иако су два лидера опозиционих партија раније отказали протест јер није обезбеђена дозвола за његово одржавање.

Сарадник главног Ахмадинежадовог противника на изборима Мир Хусеина Мусавија изјавио је да Мусави није позвао своје присталице да се данас или сутра окупе на протесту, али да они могу сами да одлуче да ли ће се прикључити демонстрацијама. Подсетио је да су следбеници опозиционог кандидата изашли пре неколико дана на улице иранске престонице упркос Мусавијевом позиву да то не чине.

Највише законодавно тело у Ирану, Савет чувара исламске револуције, спремно је да поново преброји 10 осто гласова прошлонедељних председничких избора, који су довели до таласа уличних протеста какви нису виђени у земљи од Исламске револуције, 1979. године.

"Иако Савет чувара нема законску обавезу, спремни смо да пребројимо узорак од 10 одсто гласова у присуству представника три поражена кандидата", саопштио је портпарол Савета, пренела је иранска државна телевизија.

Савет је почео ванредно заседање на коме су позвана тројица поражених кандидата са председничких избора како би изнели своје жалбе на изборне резултате према којима је Махмуд Ахмадинежад освојио други мандат.

Према извештајима светских агенција, састанку се једино одазвао конзервативни кандидат Мохсен Резаје, али не и двојица прореформских кандидата, другопласирани Мирхосеин Мусави и Мехди Каруби.

Протест иранске опозиције који је најављен за данас ипак је отказан, иако је један од противкандидата Ахмадинежада на изборима, кандидат реформских снага Махди Каруби, раније позвао присталице опозиције да се окупе у Техерану.

Његова партија отказала је протесте јер није обезбеђена дозвола за њихово одржавање. Не зна се колико је позив врховног иранског вође ајатолаха Алија Хамнеија да се прекину демонстрације, утицала на ову одлуку опозиције.

И сарадник главног Ахмадинежадовог противника на изборима Мир Хусеина Мусавија изјавио је да Мусави није позвао своје присталице да се данас или сутра окупе на протесту, али да они могу сами да одлуче да ли ће се прикључити демонстрацијама. Подсетио је да су следбеници опозиционог кандидата изашли пре неколико дана на улице иранске престонице упркос Мусавијевом позиву да то не чине.

Ранија најава нових протеста наишла је на реакцију иранских власти. "Полиција ће се од сада одлучно супроставити свакој илегалној активности", најавио је високи званичник иранске полиције Ахмадреза Радан.

"Сви протести током недеље били су илегални, и од данас, свако окупљање и протестовање против изборних резултата биће илегално и полиција ће се томе одлучно супроставити", рекао је Радан.

Синоћ је велики број припадника верске милиције, одане председнику Ахмаденижаду, распоређен на улицама Техерана, а на главним саобраћајницима су направљене барикаде.

Према речима очевидаца, први пут од почетка протеста припадници милиције су у униформи и носе шлемове и пендреке, неки и калашњикове.

Иранске власти су затражиле од Мир Хосеина Мусавија да не позива на протесте и да не подржи илегална окупљања.

"Уместо да оптужујете снаге реда, од вас очекујемо да не позивате на илегалне демонстрације и да не подржите таква окупљања", рекао је званичник иранског Савета за националну безбедност Абас Мохтаџ.

И гувернер Техерана Мортеза Тамадоне јуче је забранио да се одрже демонстрације.

Организација Хјуман рајтс воч позвала је иранску владу да престане са, како је назвала, "гушењем" активности опозиције широм земље које је на делу од одржавања спорних председничких избора 12. јуна.

Организација за заштиту људских права наводи да је од различитих извора широм Ирана добила информације о хапшењу на стотине опозиционих активиста и реформиста од почетка организовања уличних протеста 13. јуна.

"Међу ухапшенима су истакнути политички и верски лидери реформског крила политичког естаблишмента, као и водећи интелектуалци, новинари и студенти", наведено је у саопштењу ХРВ-а.

Како је саопштено, на десетине реформских политичара, интелектуалаца и новинара је ухапшено 17. и 18. јуна, а полиција и разне милиције, иза којих стоји држава, извеле су у та два дана насилне напада на учеснике демонстрација који су мирно протестовали.

Организација наводи да се на независним интернет сајтовима у Ирану може наћи да су међу ухапшенима и студенти универзитета у Техерану и градовима Машхаду, а да су насилни напади полиције забележени и у градовима Ширазу, Исфахану, Табризу и Бандар Абасу, пренео је Ројтерс.

Као друге облике "гушења" активности опозиције, ХРВ наводи нападе снага безбедности и државних милиција на студентске домове, озбиљна ометања у раду интернет сајтова и мобилних телефонских мрежа и ограничења у раду домаћих и страних медија.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер