петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Настављени преговори о нуклеарном програму Ирана
Хроника

Настављени преговори о нуклеарном програму Ирана

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 28. март 2015.

Преговори шест великих сила и Техерана о спорном иранском нуклеарном програму настављени су вечерас у Лозани убрзаним темпом, како би се постигао оквирни споразум до истека рока 31. марта.

Поред шефова дипломатија Ирана и САД, Мухамеда Џавада Зарифа и Џона Керија, данас су се преговорима придружили министри иностраних послова Немачке и Француске, Франк-Валтер Штајнмајер и Лоран Фабијус. Очекује се и долазак високе представнице Европске уније за спољну политику и безбедности Федерике Могерини.

Извори блиски преговорима навели су да је ирански председник Хасан Рохани данас у телефонском разговору с немачком канцеларком Ангелом Меркел истакао "важност" постизања договора.

Шеф руског преговарачког тима за преговоре о иранском нуклеарном програму Сергеј Рјабков оценио је данас да су шансе за постизање договора веће од 50 одсто.

"Мислим да су шансе за постизање договора веће од 50 одсто. Ако преговори не успеју, то неће бити изговор да се промени цео систем преговарања. Толико смо тога урадили да би било неопростиво то изгубити", рекао је Рјабков.

Фабијус је по доласку у Лозану изјавио да су преговори "тешки и сложени" и додао да је остало још отворених питања и поред оствареног напретка.

Штајнмајер се уздржао од предвиђања исхода преговора рекавши само да је "почело одбројавање".

САД разматрају да дозволе рад неколико стотина центрифуга у иранском нуклеарном постројењу Фордо, под условом да Техеран ограничи рад центрифуга и истраживање у другим постројењима.

Према том компромису, Техерану не би биле дозвољене активности које би довеле до производње атомског оружја, а међународним инспекцијама би био омогућен приступ постројењу Фордо.

Стручњаци оцењују да је предложени компромис проблематичан јер Ирану дозвољава да задржи технологију која брзо може бити преусмерена на обогаћивање уранијума, као и због неприступачног, некада тајног, бункера Фордо, које се налази дубоко у планини, заштићен од ваздушних напада.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер