четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Народне новине: Хапшење Радончића увод у дестабилизацију Републике Српске, централне власти из Сарајева планирају хапшење високих функционера РС
Хроника

Народне новине: Хапшење Радончића увод у дестабилизацију Републике Српске, централне власти из Сарајева планирају хапшење високих функционера РС

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. јануар 2016.

Хапшење Фахрудина Радончића увертира је за хапшење председника Републике Српске, чије припреме већ месецима координирају западне тајне службе у Сарајеву, Тужилаштво БиХ и припадници „Савеза за промјене“, пишу Народне новине.

У Републици Српској се ових дана очекује акција СИПА, која ће по налогу Тужилаштва БиХ бити пандан спектакуларном хапшењу Фахрудина Радончића, лидера Савеза за бољу будућност, осумњиченог да је починио кривично дело ометање рада правосуђа, сазнају „Народне новине“ из извора блиског правосудним институцијама БиХ у Сарајеву. 

Хапшење високопозиционираног функционера из РС представљало би покушај да се умири бошњачка јавност, после одређивања притвора лидеру СББ-а, који је несумњиво највећи званичник из бошњачког политичког корпуса који је са лисицама на рукама ушао у просторије Тужилаштва и Суда БиХ.

Према наводима листа, министар безбедности БиХ Драган Мектић, који се у јавним иступима отворено меша у рад правосуђа, заједно са лидерима странака Савеза за промене, одавно координира активности које за циљ имају довођење Додика пред правосуђе БиХ.

Лист подсећа и да је у последњих неколико месеци дошло до два покушаја дискредитације Додика и његовог правног процесуирања, која су, како се истиче, доживела фијаско.

„Први такав покушај био је када је контроверзни дипломата Гордан Милинић пред државним тужиоцима оптужио Додика да је од руског бизнисмена Олега Бурлакова примио килограм злата, иако није успео да достави ниједан релевантан податак, а све је у међувремену демантовао и Бурлаков. Милинић је добио позицију директора Агенције за стране инвестиције“, рекао је „Народним“ извор близак правосудним институцијама и додао да би, да има правне државе, требало отворити управо случај Милинић, као класични пример трговине политичким утицајем, лажног сведочења и политичке корупције.

Ни у другом покушају оптуживања Додика пред правосуђем БиХ, у вези са кредитом који је подигао у „Павловић банци“, ради куповине виле у Београду, коју је „Комерцијална банка“ продала за 750.000 евра, нема елемената за било какво процесуирање, наводи лист.

„То што је на уговору стављен печат Владе РС, чији је Додик тада био председник, није произвело никакве правне последице. Све је чисто, тако да се, са правног аспекта, истрага морала обуставити“, тврди исти извор листа.

Он је уверен да ће се акција СИПА догодити у неколико наредних дана и да је Тужилаштво БиХ већ припремило налоге за претрес појединих институција РС.

„У овом случају се неће пуно гледати има ли доказа о делу које ће се високом званичнику из РС ставити на терет. Не мора то бити нека крупна афера, битно је да човек који се сумњичи буде на високој позицији“, рекао је извор „Народних новина“, који не искључује могућност да то буде и Додик.

У тексту се подсећа и да су српски и хрватски корпус већ имали по једног политичара осуђеног у првостепеном поступку: Младена Иванића, за криминал у „Српским шумама“ и Анту Јелавића, за проневеру помоћи коју је Хрватска слала Хрватима у БиХ.

Иванић је ослобођен након што је учинио одређене уступке према захтевима међународне заједнице, а Јелавић је на дан изрицања пресуде побегао у Хрватску.

Мирко Шаровић је, због улоге у афери „Привредна банка Српско Сарајево“, у затвору провео годину, да би се на крају доказало да је пресуда неправедна, па је на основу одштете добио више од стотину хиљада марака. Драган Човић је годинама био под оптужбама Тужилаштва БиХ, али је у сваком случају процес завршен ослобађајућом пресудом.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер