Početna strana > Hronika > NALED: Naknada notara postala parafiskalni namet
Hronika

NALED: Naknada notara postala parafiskalni namet

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 08. decembar 2014.

Izmenama Zakona o javnom beležništvu kojim se 30 odsto naknade notara uplaćuje u budžet uveden je novi parafiskalni namet u Srbiji, saopštila je danas Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED).

Ako je Ministarstvo pravde zaključilo da su nagrade javnih beležnika neprimereno visoke, onda je trebalo da insistira na njihovom smanjenju, a ne da taj "višak" preusmerava u budžet, ocenjuje se u novom Kvartalnom izveštaju o statusu reformi koji objavljuje NALED. Dodaje se i da je navedena izmena zakona u suprotnosti sa Zakonom o budžetskom sistemu koji propisuje da visina takse mora da bude primerena stvarnim troškovima pružanja usluge.

- Parafiskalni nameti su takse i naknade za koje od države ne dobijate nikakvu protivuslugu ili ta usluga ne odgovara iznosu koji ste platili - rekla je menadžerka za odnose s vladom u kompaniji Telenor, članici NALED-a, Jasmina Vignjević.

Ona je navela da je NALED u saradnji sa Projektom za bolje uslove poslovanja Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) ove godine kreirao drugi Registar parafiskalnih nameta koji pokazuje da privreda plaća 384 neporeskih izdataka od kojih su 247 parafiskalni.

- Trošak koji privreda ima zbog preobimne administracije procenjen je na 1,35 milijardi evra godišnje, a visoke naknade notara će taj iznos dodatno povećati - rekla je Vignjevićeva.

Prema navodima NALED-a, sistemu notara u Srbiji dodatno se može zameriti to što Ministarstvo pravde nije prepoznalo pravo mesto javnih beležnika u sistemu elektronske uprave (e-uprave). Naled je naveo da umesto da kancelarije notara pristupaju elektronskim bazama, na primer katastra ili Agencije za privredne registre, od građana i privrede traže odštampane izvode iz tih institucija.

- Na taj način je procedura overe postala daleko komplikovanija i skuplja nego što je to bila u ranijem sistemu overe, a isključivo zbog zastarelog koncepta javnobeležničkog sistema, koji je primenjen, bez ikakve vizije - navodi se u NALED-ovom izveštaju o statusu reformi.

Sistem javih beležnika počeo je u Srbiji da radi od 1. septembra ove godine.

(Blic)