четвртак, 23. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Након 125 година постојања, Министарства привреде објавило позив за приватизацију "Југоинспект Београд ад" , фирме која контролише квалитет хране, енергената, руда, текстила, коже и других производа
Хроника

Након 125 година постојања, Министарства привреде објавило позив за приватизацију "Југоинспект Београд ад" , фирме која контролише квалитет хране, енергената, руда, текстила, коже и других производа

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. септембар 2023.

 Након 125 година постојања, предузећу "Југоинспект Београд ад" следи приватизација. Јавни позив за прикупљање писама заинтересованих објављен је на сајту Министарства привреде, а рок за пријаву је 5. октобар. Из Југоинспекта за сада без коментара.

„Југоинспект Београд“ акционарско друштво у већинском власништву државе деценијама контролише квалитет хране, енергената, руда, текстила, коже и других производа. Позив за приватизацију најстаријег предузећа овог типа на Балкану – изненадила је струку. Тврде – ова вест је пре свега лоша за потрошаче, а од државног монопола једино је гори приватни.

„Онај део који утврђује објективно у неким важним случајевима квалитет неког производа када би био приватизован постојала би могућност да се корупцијом не добије права истина, већ да он послужи за учешће у корупцији“, истакао је доктор економских наука Милан Ковачевић.

„У условима када имамо државну компанију која се бави контролом квалитета могући су поједини утицаји интересних група, али имајући у виду да је власт смењива, те интересне групе никад неће моћи да остваре трајни утицај. У случају ако дође до приватизације једне такве установе, власници би могли да имају готово трајни утицај на пословну политику и да дођу у ситуацију да могу да протежирају одређене производе“, објаснио је финансијски аналитичар Бранислав Јоргић.

Упућени мисле да неки делови предузећа, због јавног интереса никао не би смели бити приватизовани, док би лабораторијски део компаније могао пословати и у приватном власништву.

„Лоше је и то што није било јаве расправе око тога да ли овакав какав је Југоинспект треба приватизовати или би га требало реарганизовати и видети који део може, а који не може да се приватизује. Код нас је иначе велики проблем што припрема није адекватна“, сматра Ковачевић.

Подсећају и на то да из претходних лоших искустава држава није извукла лекције, па је брзо заборавила захтев произвођача млека да се оснује национална лабораторија за производњу млека, баш због приватних лабораторија које су им задавале бројне проблеме.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер