среда, 18. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Највећи део ирачке нафте поделили Американци, Британци и Кинези
Хроника

Највећи део ирачке нафте поделили Американци, Британци и Кинези

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. јануар 2012.

У Ираку је од краја прошле године више нема америчких трупа са војним ангажманом. И док су се војници постепено повлачили из ратом разрушене земље, истовремено су у Ирак стизале америчке, британске и кинеске компаније које су добијале уговоре за експлоатацију ирачке нафте. Иако Кина никада раније није била присутна у Ираку, занимљиво је да су прве уговоре о експлоатацији ирачке нафте након пада Садамовог режима потписале управо компаније из ове земље.

Кинеска државна компанија “Чајна нешенел петролеум корпорејшн” и приватна фирма “Женхуа оил” су 2008. од ирачких власти на 23 године добиле право експлоатације нафтног поља Ал Ахдаб, за шта су ове две фирме платиле три милијарде долара.

“Бритиш петролеум” је у међувремену заједно са “Чајна нешенел петролеум корпорејшн” започео експлоатацију огромног ирачког нафтног поља Румајла, чије су резерве процењене на 17 милијарди барела.

”Петро Чајна”, једна од фирми која припада овој кинеској компанији, на челу је конзорцијума који је са ирачком владом потписао уговор на 20 година о развоју и коришћењу нафтног поља Халфаја.

- Пре инвазије на Ирак 2003. године стране компаније нису имале апсолутно никакав приступ ирачком нафтном тржишту. Али, захваљујући инвазији и окупацији, те компаније су се вратиле у Ирак и производе тамо нафту по први пут након што су протеране из земље 1973. године - казала је за “Ал Џазиру” Антонија Јухас, индустријски аналитичар.

Приходи ратом опустошеног Ирака скоро у потпуности долазе од извоза нафте, који тренутно износи 2,11 милиона барела дневно. Ирачани имају 16 својих нафтних компанија, а од страних убиру фиксни приход од 1,4 долара по барелу.

Највећим приходима нада се “Шел оил компани”, америчка подружница британско-холандског “Ројал дач шела”, која је као већински партнер у послу са малезијским “Петронасом” добила право експлоатације огромног нафтног поља Маџнун, чије су резерве процењене на 25 милијарди барела нафте.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер