субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Највећа фабрика оружја у Европи признала кривицу за корупцију
Хроника

Највећа фабрика оружја у Европи признала кривицу за корупцију

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. март 2010.

ВАШИНГТОН/ЛОНДОН – Највећа фабрика оружја у Европи, британски „БАЕ Системс”, признала је кривицу за обимну, вишегодишњу корупцију и постигла договор са америчким министарством правде да ће у САД платити казну у износу од 400 милиона долара, објавио је „Њујорк тајмс”.

„Наша истрага фирме 'БАЕ Системс' је завршена, али не и истрага против појединаца за које се сумња да су се служили корупцијом”, саопштило је министарство правде у Вашингтону.

То министарство тврди да је БАЕ плаћао огромне суме за подмићивање у Саудијској Арабији, где је током протеклих деценија обезбедио уговоре за најмање 80 милијарди долара.

Осим тога, више од 200 милиона долара је „капнуло” и људима који су требали да помажу при изнајмљивању шведских авиона „грипен” Чешкој и Мађарској, објавио је њујоршки лист.

„Жао нам је због погрешних корака и преузимамо за њих пуну одговорност”, каје се, према агенцији Ројтерс, Дик Олвер, шеф представништва БАЕ у САД.

Експерти су убеђени да је казна, коју тај највећи оружар треба да плати, само делић у односу на милијарде долара користи коју је та британска фабрика оружја више од 20 година обезбеђивала, пре свега, утицајним члановима владе Саудијске Арабије.

„БАЕ Системс” је у тој земљи, према писању британских медија, од почетка осамдесетих година прошлог века до данас, добио уговоре у укупној вредности од најмање 80 милијарди долара. Радило се о продаји млазњака, али и друмске војне технике, материјала и сервисних услуга.

Британци су, како наводи ЦНН на сајту, наводно пребацили две милијарде долара на рачуне принца Бандар бин Султана, бившег саудијског амбасадора у САД.

Питер Гардинер, кључни сведок у истрази у овој корупционашкој афери, именовао је у истрази, такође и принца Турки бин Насера, заповедника саудијског војног ваздухопловства.

Међутим, у званичним документима америчког министарства правде нису наведени поменути саудијски принчеви, већ се у њима само говори о значајним користима за високе владине званичнике из Саудијске Арабије.

За сумњиве трговинске послове компаније „БАЕ Системс” са том арапском земљом интересовао се и британски уред за борбу против корупције СФО (Serious Fraud Office).

Међутим, 2006. године се тадашњи британски премијер Тони Блер постарао за то да се та истрага негде загуби, пошто су Саудијци запретили да ће престати да сарађују са Британцима у добијању информација о терористима, што се касније сазнало из објављених судских докумената, указују светски медији.

Британци су дознали да је та компанија у захтевима за добијање дозвола за извоз оружја из САД често прикривала, или чак потпуно прећутала важне информације.

На пример, како је наведено, које провизије и коме намеравају да исплате за посредовање у трговини, што амерички закон захтева.

„Фирма 'БАЕ Системс' признаје да је америчким владиним органима свесно давала непотпуне податке и искривљавала своје извештаје”, изјавио је заменик државног представника Гари Гриндлер.

Он је додао да је компанија тако „лажним информацијама заустављала настојања за потирање корупције у међународној трговини, а тиме и контролу над извозом осетљивих технологија из САД”.

Премаречима Гриндлера, фирма „БАЕ Системс” такође није испунила обећање дато америчким органима још 2000. године, када су уверавали да ће своју трговинску праксу што је могуће пре усагласити са законима о контроли извоза и борби против корупције у међународној трговини.

(Танјуг)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер