Početna strana > Hronika > Najmanje trinaest osoba ubijeno u novom napadu NATO na libijske pobunjenike
Hronika

Najmanje trinaest osoba ubijeno u novom napadu NATO na libijske pobunjenike

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 07. april 2011.
Libija-naftovod-527.jpg

Haos na frontu kod Brege, pošto su avioni NATO-a ispalili četiri rakete na položaje pobunjenika. Najmanje 13 osoba ubijeno, broj ranjenih nepoznat. Bombardovana naftna polja na jugoistoku Libije, uništen naftovod, poginulo troje ljudi. Libija optužuje Britaniju za napad, pobunjenici Gadafija.

Najmanje 13 pobunjenika je ubijeno u novoj brljotini NATO avijacije, koja je nedaleko od Brege, greškom, ispalila četiri projektila na položaje ustanika. Posle akcije NATO-a nastala panika u redovima protivnika Moamera Gadafija.

Avioni NATO-a su, prema prvim izveštajima, napali tenkove koji su prvobitno identifikovani kao deo Gadafijevih snaga. Broj ranjenih u ovom napadu još uvek nije poznat. 

U vazdušnom napadu britanske vojske na glavno naftno nalazište Sarir, na jugoistoku Libije, poginulo je troje ljudi, dok je jedna osoba povređena, saopštile su libijske vlasti.

"Britanski ratni avioni izveli su vazdušni napad na naftno nalazište Sarir, u kome su poginula trojica stražara, dok je jedan zaposleni povređen", rekao je zamenik šefa libijske diplomatije Haled Kaim.

Kaim je dodao i da je u napadu uništen naftovod koji vodi do libijske luke Hariga, preneo je Frans pres.

"Nema sumnje da je ovakva agresija protiv međunarodnog prava i da nije u skladu sa rezolucijom Ujedinjenih nacija", rekao je Kaim.

Međutim, pobunjenici tvrde da ne stoje Britanci iza ovog napada, već Gadafi.

"Uopšte nije bilo vazdušnog napada. Gadafijeve snage napale su ovu oblast", izjavio je portparol Nafte kompanije Arapskog zaliva, prenosi Rojters.

Portparol pobunjenika u Bengaziju Mustafa Geirani je rekao da je besmisleno misliti da su Britanci napali gasovod i da je očigledno da je Gadafi kriv za to.

Nešto ranije, snage lojalne libijskom predsedniku napale su naftna polja pod kontrolom pobunjenika u oblastima Misla i Vaha, pa je prekinuta proizvodnja crnog zlata.

Pobunjenici su tek počeli da izvoze naftu, a novac za kupovinu oružja im je hitno potreban.

Uopšteno, proizvodnja nafte u Libiji od početka sukoba katastrofalno se smanjila. Sa nekadašnjih 1,6 miliona barela dnevno, sada se proizvodi 250.000 do 300.000.

Uništenje naftovoda bilo je rizično i iz još jednog razloga. U njegovoj blizini nalazi se veštačka reka koja obezbeđuje čak 70 odsto vode za čitavu Libiju.

U međuvremenu, bivši libijski ministar za energetiku Omar Fati bin Šatvan pobegao je iz Misurate na Maltu, saopštilo je malteško Ministarstvo inostranih poslova.

Štavan je stigao u Maltu, u petak, brodom, ali je njegov dolazak do sada držan u tajnosti, navelo je malteško ministarstvo.

Šatvan je bio i ministar industrije i predsedavajući komisije Libija-Malta, pre nego što je napustio libijsku vladu 2007. godine. Malta je u više navrata slala brodovima humanitarnu pomoć Misurati, a ovo je prvi put da je jedan takav brod iskorišćen za bekstvo iz Libije.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner