Хроника

Најмање тринаест особа убијено у новом нападу НАТО на либијске побуњенике

Штампа
четвртак, 07. април 2011.
Libija-naftovod-527.jpg

Хаос на фронту код Бреге, пошто су авиони НАТО-а испалили четири ракете на положаје побуњеника. Најмање 13 особа убијено, број рањених непознат. Бомбардована нафтна поља на југоистоку Либије, уништен нафтовод, погинуло троје људи. Либија оптужује Британију за напад, побуњеници Гадафија.

Најмање 13 побуњеника је убијено у новој брљотини НАТО авијације, која је недалеко од Бреге, грешком, испалила четири пројектила на положаје устаника. После акције НАТО-а настала паника у редовима противника Моамера Гадафија.

Авиони НАТО-а су, према првим извештајима, напали тенкове који су првобитно идентификовани као део Гадафијевих снага. Број рањених у овом нападу још увек није познат. 

У ваздушном нападу британске војске на главно нафтно налазиште Сарир, на југоистоку Либије, погинуло је троје људи, док је једна особа повређена, саопштиле су либијске власти.

"Британски ратни авиони извели су ваздушни напад на нафтно налазиште Сарир, у коме су погинула тројица стражара, док је један запослени повређен", рекао је заменик шефа либијске дипломатије Халед Каим.

Каим је додао и да је у нападу уништен нафтовод који води до либијске луке Харига, пренео је Франс прес.

"Нема сумње да је оваква агресија против међународног права и да није у складу са резолуцијом Уједињених нација", рекао је Каим.

Међутим, побуњеници тврде да не стоје Британци иза овог напада, већ Гадафи.

"Уопште није било ваздушног напада. Гадафијеве снаге напале су ову област", изјавио је портпарол Нафте компаније Арапског залива, преноси Ројтерс.

Портпарол побуњеника у Бенгазију Мустафа Геирани је рекао да је бесмислено мислити да су Британци напали гасовод и да је очигледно да је Гадафи крив за то.

Нешто раније, снаге лојалне либијском председнику напале су нафтна поља под контролом побуњеника у областима Мисла и Ваха, па је прекинута производња црног злата.

Побуњеници су тек почели да извозе нафту, а новац за куповину оружја им је хитно потребан.

Уопштено, производња нафте у Либији од почетка сукоба катастрофално се смањила. Са некадашњих 1,6 милиона барела дневно, сада се производи 250.000 до 300.000.

Уништење нафтовода било је ризично и из још једног разлога. У његовој близини налази се вештачка река која обезбеђује чак 70 одсто воде за читаву Либију.

У међувремену, бивши либијски министар за енергетику Омар Фати бин Шатван побегао је из Мисурате на Малту, саопштило је малтешко Министарство иностраних послова.

Штаван је стигао у Малту, у петак, бродом, али је његов долазак до сада држан у тајности, навело је малтешко министарство.

Шатван је био и министар индустрије и председавајући комисије Либија-Малта, пре него што је напустио либијску владу 2007. године. Малта је у више наврата слала бродовима хуманитарну помоћ Мисурати, а ово је први пут да је један такав брод искоришћен за бекство из Либије.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]