субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Национална стратегија Русије оцењује ширење НАТО као претњу за безбедност
Хроника

Национална стратегија Русије оцењује ширење НАТО као претњу за безбедност

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. фебруар 2010.

МОСКВА – Председник Русије Дмитриј Медведев одобрио је нову војну доктрину којом се ширење НАТО сматра националном претњом и потврђује да Русија има право да употреби нуклеарно оружје уколико је њен опстанак угрожен.

Ова доктрина подразумева да ширење НАТО на земље источне Европе и амерички план да у Европи постави антиракетне системе угрожавају националну безбедност Русије, иако, с друге стране, садржи тврдњу да је могућност нуклеарног конфликта све мања, пренео је Ројтерс.

Пошто руској конвенционалној војсци недостаје модерна опрема и пролази кроз тешку реформу образовања професионалних оружаних снага, Москва рачуна на свој нуклеарни арсенал као на последње средство којем би прибегла, навела је британска агенција саопштење објављено на веб сајту Кремља.

Ипак, смернице нове доктрине не следе идеју коју је прошле године изнео секретар Савета за безбедност Николај Петрушев, да је коришћење нуклеарног оружја дозвољено у регионалним сукобима.

„Неки паметни људи надгласали су оне који желе да шире страх од руског нуклеарног оружја”, рекао је војни аналитичар Александар Голтс.

Русија је 2008. водила петодневни рат са Грузијом, а према новој доктрини, и даље би могла да буде суочена са претњом регионалних сукоба и локалних ратова.

У доктрини је наведено да једну од „највећих спољашњих ратних претњи” представља ширење НАТО источно од граница Русије, док се ширење оружја за масовно уништење и државе које поседују нуклеарно оружје наводе као посебна опасност.

„Изградња и размештање стратешких антиракетних система који подривају глобалну стабилност”, такође је наведена као претња.

Власти у Москви саопштиле су јуче да су забринуте због плана Вашингтона да на територији Румуније размести ракетне пресретачке системе и да очекују објашњење такве одлуке.

Одлуку је донео амерички председник Барак Обама, пошто је претходно одбацио план бивше администрације о размештању делова антиракетног штита у Пољској и Чешкој, чему се Русија оштро противила.

Нова доктрина усвојена је у тренутку у коме Москва и Вашингтон покушавају да усагласе нови билатерални споразум о смањењу стратешког нуклеарног наоружања, као замену за СТАРТ 1, чија је важност истекла у децембру.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер