уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Начелник Генералштаба Љубиша Диковић у посети Загребу
Хроника

Начелник Генералштаба Љубиша Диковић у посети Загребу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јул 2012.

Начелник Генералштаба Војске Србије генерал-пуковник Љубиша Диковић, који борави у посети Министарству одбране и Оружаним снагама Хрватске, данас је у Загребу са хрватским председником Ивом Јосиповићем разговарао о билатералној, безбедносној и одбрамбеној сарадњи која је обострано оцењена добром.

Како је саопштено је из Јосиповићевог кабинета, Јосиповић је нагласио да ће Хрватска дати подршку државама у окружењу, укључивши и Србији, на њиховом путу ка чланству у евроатлантским политичким и безбедносним организацијама.

Разговарало се и о могућностима проширења постојеће сарадње, првенствено кад је реч о размени знања и искустава везаних уз учешће у међународним мировним мисијама, борбеним групама ЕУ и у подручју међународне војне обуке и образовања.

Јосиповић је честитао Србији на добијању кандидатског статуса за ЕУ и нагласио да је процес приступних преговора за чланство у ЕУ захтеван, али с друге стране ти напори резултирају високо вредним постигнућима и достизањем високих демократских стандарда, наводи се у саопштењу. Диковић, који у Хрватској борави у службеној билатералној посети начелнику Главног штаба Оружаних снага РХ генерал-пуковнику Драги Ловрићу, данас је одржао и службени састанак са заменицом министра одбране Вишњом Тафром.

На састанку се разговарало о одбрамбеној сарадњи двеју држава, јачању безбедности и стабилности у региону и о размени мишљења по питању учешћа у међународним војним и мировним операцијама, наводи се у саопштењу министарства.

Заменица министра одбране нагласила је досадашњу добру билатералну одбрамбену сарадњу и изразила жељу да се она настави и у будућности и да Србија задржи европски смер након скорашњег формирања нове владе.

- Зависно о финансијским условима, Хрватска је отворена за проширење билатералне сарадње, а план билатералне војне сарадње за 2012. реализује се врло добро. Ове године отворено је и ново подручје у оквиру сарадње две речне флотиле - рекла је Тафра.

Она је нагласила да Хрватска полази од чињенице да је јачање добросуседских односа у региону основни предуслов за остваривање трајне безбедности и одрживе стабилности и сарадње у Југоисточној Европи. Уз честитке добијању кандидатског статуса Србије за ЕУ, Тафра је изразила наду да ће нова влада Србије наставити започете реформе на путу у ЕУ.

- Управо би статус земље кандидата ЕУ требало да појача напоре Србије за наставак тих реформи с циљем добијања зеленог светла за почетак приступних преговора - рекла је Тафра и додала да је Хрватска у том контексту вољна пружити помоћ Србији кроз преношење својих искустава у спровођењу реформи.

- Хрватска ће остати предана градњи отвореног и конструктивног дијалога са Србијом с циљем одржавања стабилности, безбедности и мира у региону. У светлу тих настојања, Хрватска нема намеру уносити билатерална питања у процес преговора суседних земаља с Европском унијом - рекла је Тафра.

Диковић је рекао да се политика сталног унапређења регионалне сарадње Србије неће мењати, без обзира на скорашње политичке кадровске промене у извршној власти и на нивоу система одбране.

- Србија и даље види заједничку будућност земаља у региону, базирану на доброј билатералној сарадњи са сваком суседном земљом - казао је Диковић.

Он је с Ловрићем разговарао о могућности учешћа припадника Војске Србије у борбеним групама ЕУ, као и о свим могућим модалитетима одбрамбене сарадње, чему значајан подстрек даје Споразум о сарадњи на подручју одбране који су Хрватска и Србија потписале 2010. године.

Диковић је нагласио да је амбиција Србије стално присуство у мировним мисијама УН кроз које се до краја 2013. године планира ангажовање око 600 људи.

Обе стране сложиле су се да билатералну сарадњу убудуће треба јачати на пољу одбрамбене индустрије. У том смислу начелно је договорено да тим стручњака сагледа модалитете заједничког наступа према трећим земљама, наводи се у саопштењу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер