петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Томислав Николић Бараку Обами: Време је да САД виде Србију макар једнако онако као што види Косово
Хроника

Томислав Николић Бараку Обами: Време је да САД виде Србију макар једнако онако као што види Косово

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. новембар 2015.

Председник Србије Томислав Николић разговарао је данас, на маргинама глобалног климатског самита "ЦОП21" у Паризу, са председником Сједињених Америчких Држава Бараком Обамом, с којим се сагласио да је Србија на добром путу.

Николић, који је у изјави Танјугу објаснио да је имао мало времена за разговор са председником САД, истакао је да је америчком председнику поручио да је време да та држава покаже јасан сигнал да Србију види "макар једнако онако као што види Косово, јер је очигледно да је Косово на неки начин фаворизовано".

Председник Србије је навео да је Обами рекао и да је убеђен да је Србија на добром путу, с чим се, како је истакао, сагласио амерички председник.

Николић је рекао да су САД партнер Србије, али да у очима градјана то пријатељство бива угрожено тиме што, како је казао, када треба нешто да се спроведе против Србије, та држава ту тешку улогу преузима на себе да преломи.

Председник Србије каже да је са колегом из САД покушао да разговара и о својој будућој посети, али су га у томе омели лидери осталих држава.

- Покушали смо да разговарамо о мојој посети САД, али то је већ био читав стампедо председника осталих држава који су схватили да са Обамом може и да се разговара. Улетели су. Нису ни они разговарали, а прекинуо сам и ја и тако је то прошло - закључио је Николић.

Председник Николић позвао је данас у свом обраћању лидере свих земаља да сачувају нашу планету, како од климатсих проеман, тако и од глобалне опасности - тероризма и екстремизам.

На маргинама самита у Паризу Томислав Николић разговарао са Обамом, Меркеловом и другим лидерима из света

 ПРИЗ – На маргинама глобалног климатског самита „COP21”, који се у организацији Уједињених нација данас одржава у Паризу, председник Србије Томислав Николић разговарао је са многобројним лидерима светских држава.

Председник Николић разговарао је са председником Сједињених Америчких Држава, Бараком Обамом, о мигрантској кризи, у светлу терористичких напада који су недавно потресли Русију, Француску и Мали, саопштила је Служба за сарадњу са медијима председника Србије.

Ово је био већ пети сусрет Николића и Обаме.

Председник Николић разговарао је и са председницима Мађарске, Јаношем Адером; Шри Ланке, Мајритипалом Сирисен; Индонезије, Јоко Видодом; Албаније,Бујаром Нишанијем; Кипра, Никосом Анастаијадесом; Чилеа, Мишел Башеле; Палестине, Махмудом Абасом; Македоније, Ђорђем Ивановом, Црне Горе, Филипом Вујановићем; Боцване, Серетсе Кама Јан Камом; Монголије, Цакјагином Елбегдоржом; Литваније, Далијом Грибаускаите; Републике Јужна Африка, Џејкобом Зумом; Бугарске, Росеном Плевнелијевим; Јерменије, Сержом Саргсјаном; Молдавије, Николаеом Тимофтијем; Гане, Џоном Д. Махамом.

Председник Србије срео се и са премијерима Немачке, Ангелом Меркел; Аустрије, Вернером Фајманом; Грчке, Алексисом Ципрасом; Словеније, Миром Цераром; Јапана, Шинзом Абе; Француске, Мануелом Валсом; Свазиленда, Барнабасом С. Дламинијем; првим потпредседником Владе Кубе, Мигелом Дијаз-Канелом, као и генералним секретаром УН Бан Кимуном.

Председник Николић је са колегама разговарао о унапређењу билатералне сарадње и важности јединства и узајамне подршке у борби против климатских промена и светског зла тероризма.

Председник Србије је захвалио представницима држава које нису признале независност Косова и Метохије и чије су земље гласале против уласка такозване „Републике Косово” у Унеско, као и оним државама које су признале „Косово”, али су биле уздржане приликом гласања у Унеску, нведено је у саопштењу.

Посебно топао и пријатељски сусрет Николић је имао са председником Републике Индонезије, са којим је разговарао о учвршћивању билатералне сарадње и размени посета на највишем нивоу.

Председник Николић захвалио се и премијеру Јапана, који је рекао да се питање културне баштине не сме политизовати и изразио жељу да све земље додатно оснаже сарадњу у свим областима.

У дужем разговору председник Србије се задржао и са председницима Намибије, Боцване и Молдавије.

Председник Шри Ланке је током разговора са председником Николићем истакао важност учвршћивања пријатељства и узајамне подршке у питањима од заједничке важности за наше две државе, каже се у саопштењу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер