понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан: Рођени Димитрије Давидовић, Јаша Томић и Лешек Ковалковски, Марко Јуније Брут извршио самоубиство, погинуо Иван Милутиновић, почела Кумановска битка
Хроника

На данашњи дан: Рођени Димитрије Давидовић, Јаша Томић и Лешек Ковалковски, Марко Јуније Брут извршио самоубиство, погинуо Иван Милутиновић, почела Кумановска битка

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 23. октобар 2015.

На данашњи дан 1912. године турским нападом почела је Кумановска битка у којој је Прва српска армија под командом регента Александра Карађорђевића за само два дана до ногу потукла турску Вардарску армију Зеки паше, задавши тежак ударац моћном непријатељу у Првом балканском рату. Турци су у почетку имали више успеха због слабог извиђачког и обавештајног рада српске војске, која није имала тачан увид у бојни распоред непријатеља, па је српска Врховна команда сматрала да је реч о турским претходницама и да ће се главна битка одиграти на Овчем пољу.

У тренутку кад су сукоби отпочели Прва армија била је доста удаљена од Друге и Треће армије, а под најжешћи удар потпала је њена Дунавска дивизија првог позива пуковника Милоша Божановића, која је имала и најтеже губитке, али и одлучујућу улогу. Посебно се истакао њен нижи официрски кадар, захваљујући чијој су самоиницијативи нанесени снажни удари у турски распоред, тако да се 24. октобра елитна турска армија у нереду и паници повукла ка Битољу.

Тријумф је силно уздигао морал српске војске и народа и био је подлога каснијих победа у Првом и Другом балканском и у Првом светском рату.

42. п.н.е. - Самоубиство је извршио римски званичник Марко Јуније Брут, један од вођа завере у којој је 44. пре нове ере убијен Гај Јулије Цезар. Брут се убио после пораза који су републиканској војсци у бици код Филипа нанеле снаге предвођене члановима Другог тријумвирата Марком Антонијем и Цезаровим посинком Октавијаном Августом.

1596. - Турска војска султана Мухамеда III поразила је код Ерлауа у Мађарској аустријске трупе надвојводе Максимилијана.

1789. - Рођен је српски новинар и публициста Димитрије Давидовић, отац српског новинарства. Напустио је студије медицине започете у Пешти и Бечу и посветио се новинарству. У Бечу је 1813. покренуо "Новине сербске" у којима је био главни аутор. У Кнежевину Србију преселио се 1821. До 1829. био је секретар књаза Милоша Обреновића. Покренуо је прве дневне новине у тадашњој Кнежевини Србији "Новине србске" 1834. у Крагујевцу. Био је на кратко и министар унутрашњих послова и просвете и дипломата. По узору на француски и белгијски устав израдио је устав за Србију, назван касније "Сретењски" (необично либералан за тадашње прилике у Европи), усвојен у фебруару 1835. Под притиском великих сила, Аустрије, Турске и Русије, устав је суспендован. Књаз га је повукао већ у марту 1835. а Давидовић је пао у немилост. Осим новинарства бавио се и публицистиком и превођењем. Сахрањен је у Смедереву где је и умро 1838. Дела: "Историја народа србског", "Дјејанија к историји србскога народа", "Описаније Жиче".

1817. - Рођен је француски лексикограф и енциклопедиста Пјер Атанас Ларус, издавач "Великог светског речника XIX века" у 17 томова. Издавачка кућа "Ларус" је после његове смрти 1875. наставила издавање енциклопедијских и лексикографских дела.

1856 - Рођен је Јаша Томић, српски новинар, политичар и писац. Школовао се у родном Вршцу, Темишвару и Кечкемету. Студирао је у Бечу и Прагу, медицину и књижевност. Политичка борба одвукла га је од завршетка студија. Оснивач је групе тзв. "Вршачких социјалиста". Био је уредник "Заставе" и Милетићев наследник у Српској народној слободоумној странци (од 1891. Радикална странка). Плодан аутор, и његови књижевни радови имали су ангажовану ноту. На Великој народној скупштини у Новом Саду 25.11.1918. одлучно је утицао на присаједињење Војводине (тада Бачка, Банат и Барања) Краљевини Србији. Дела: "Књижевна зрнца", "Песме", "Назарени", "Слике и приповетке", "Доситеј Обрадовић", "Лепа књижевност и уметност".

1917. - Код Линевила у Француској америчке снаге су ступиле у прве борбене акције у Првом светском рату.

1917. - На седници Централног комитета Руске Социјалистичке радничке партије (бољшевика) донета је одлука о подизању оружаног устанка. Припремама и извођењем Октобарске револуције је руководио Владимир Иљич Лењин.

1927. - Рођен је Лешек Колаковски, пољски филозоф. Светски углед стекао је радовима из области историје филозофије, доктрине либерализма и историје религијских идеја. Студије филозофије је завршио на Универзитету у Лођу а са катедре за филозофију Варшавског универзитета избачен је после протеста студената 1968. Од 1970. предавао је на Оксфордском универзитету, а потом и на престижним универзитетима у САД. Његова најпознатија дела су: "Главни правци марксизма", "Разговори са ђаволом" и "Култура и фетиши". Његов есеј "Тезе о нади и безнађу" био је својеврсни манифест пољских антикомуниста.

1936. - У Шпанском грађанском рату из ваздуха је први пут нападнут Мадрид. Претходно је вођа ројалистичких побуњеника генерал Франциско Франко проследио ултиматум снагама легалне републиканске владе, с позивом на предају, али је такав предлог одбијен.

1940. - Рођен је бразилски фудбалер Едсон Арантес до Насименто, познат као Пеле, према неподељеном мишљењу највећи играч у историји фудбала.

1942.- Рођен је Мајкл Крајтон, амерички књижевник. Крајтон је аутор бестселера "Парк из доба Јуре" и "Сфера". По професији био је лекар. Његове књиге продате су у тиражима већим од 150 милиона примерака широм света. Прославио се романом "Андромедин сој" (1969), а поред "Парка из доба Јуре" и његовог наставка "изгубљени свет", који су постали холивудски хитови, међу његовим најпознатијим делима су романи "Конго", "Плен" и "Господар Гена". Био је један од сценариста филмова "Парк из доба јуре" и "Твистер", а за рад на ТВ серији "Ургентни центар" освојио је 1996. Еми награду.

1942. - Британска Осма армија генерала Бернарда Монтгомерија напала је у египатској пустињи код градића Ел Аламејн у Другом светском рату немачко-италијанске снаге под командом генерала Ервина Ромела и готово их уништила после 12 дана огорчених борби. Убрзо је уследило искрцавање савезника у северној Африци после којег су потпуно сломљене снаге Сила осовине у Африци.

1944. - Пребацујући се преко Дунава у тек ослобођени Београд, у Другом светском рату је под нерасветљеним околностима погинуо Иван Милутиновић, један од најистакнутијих вођа НОП-а (Партизанског покрета), народни херој, члан Врховног штаба и Политбироа ЦК КПЈ. Био је један од главних организатора устанка против окупатора, већник АВНОЈ-а и члан владе, односно Националног комитета.

1944. - У филипинском заливу Лејте почела је једна од највећих поморско-ваздушних битака у Другом светском рату, у којој је учествовала готово цела јапанска флота и три четвртине флоте САД: 230 ратних бродова и 1.400 америчких и јапанских авиона. Битка је после три дана окончана тешким поразом Јапанаца који су изгубили четири носаца авиона, укључујући "Мусаши", један од највећих икад израђених, три бојна брода, 10 крстарица и девет разарача.

1954. - После серије састанака у Паризу, Совјетски Савез, САД, Велика Британија и Француска одлучили су да окончају окупацију Немачке.

1956. - У Мађарској је избила антикомунистичка оружана побуна, коју су совјетске трупе угушиле 4. новембра 1956.

1958. - Руски писац Борис Пастернак добио је Нобелову награду за књижевност.

1961. - Бившем генералном секретару Уједињених нација Швеђанину Хјалмару Агне Дагу Хамаршелду - који је под сумњивим околностима погинуо у авиону у време конгоанске кризе - постхумно је додељена Нобелова награда за мир.

1973. - Главни северновијетнамски преговарач с Американцима у Вијетнамском рату Ле Дук То одбио је Нобелову награду за мир, коментаром да у његовој земљи није мир.

1983. - У самоубилачком нападу исламских терориста камионима напуњеним експлозивом на штаб америчких маринаца у Бејруту и оближњу зграду у којој су се налазили француски војници, убијен је 241 амерички и 58 француских војника.

1990. - Украјински председник владе Виталиј Масол принуђен је да поднесе оставку после масовних студентских протеста, поставши први совјетски функционер тог ранга који је отишао с власти под притиском јавности.

1991. - Представници 19 земаља потписали су на међународној конференцији у Паризу, у организацији УН, мировни споразум с циљем окончања 13-годишњег грађанског рата у Камбоџи.

1993. - У експлозији коју су подметнули терористи Ирске републиканске армије, у Белфасту је погинуло 10 људи.

1994. - У експлозији бомбе на једном предизборном митингу у главном граду Шри Ланке Коломбу погинуло је најмање 50 људи, укључујући опозиционог кандидата за председника Гаминија Дисанајакеа.

1998. - Израел и Палестинска ослободилачка организација су, после маратонских разговора уз посредовање САД, потписали дуго одлагани тзв. Вај безбедносни споразум којим је предвиђено уступање дела окупиране територије Палестинцима у замену за мир.

1999. - Гувернер Илиноиса Џорџ Рајана постао је први функционер САД тог ранга који је посетио комунистичку Кубу.

2003. - Чеченски исламски терористи упали су, током представе, у московско позориште "Дубровка" уз претњу да ће подићи у ваздух и себе и око 800 присутних посетилаца уколико руске власти не обуставе војне операције у Чеченији и не повуку се из те аутономне руске републике. Приликом упада у позориште руских снага безбедности, три дана доцније, погинуло је 128 талаца и 50 терориста.

2004. - У нападу ирачких побуњеника на конвој регрута, североисточно од Багдада, убијено је 49 младих војника, припадника нових ирачких снага безбедности.

2006. - Приликом обележавања 50. годишњице мађарске револуције и устанка против совјетске владавине у Будимпешти 1956. дошло је до масовних демонстрација и сукоба с полицијом у близини зграде парламента. Церемонија на Кошутовом тргу, свечане седнице парламента и полагање венаца на гроб Имре Нађа остале су у сенци масовних нереда. Приликом демонстрација украден је тенк типа "Т-34", музејски примерак донесен у склопу свечаности на паркинг испред Градске куће, као један од експоната којим је требало да се дочара атмосфера из октобра 1956.

2011. - У разорном земљотресу јачине 7,2 степени Рихтерове скале, који је погодио југоисточну Турску провинцију Ван, до темеља је срушено око 2.000 зграда а велики број стамбених јединица је оштећен, при чему су погинуле 523 особе а око 1.650 особа је повређено.

(РТ Војводине)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер