среда, 22. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан рођен Милтон Фридман, погинуо Вук Мандушић, донет Вајмарски устав
Хроника

На данашњи дан рођен Милтон Фридман, погинуо Вук Мандушић, донет Вајмарски устав

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. јул 2016.

 На данашњи дан 1912 године - Рођен је амерички економиста Милтон Фридман, добитник Нобелове награде за економију 1976. Створио је нову квантитативну теорију новца и био поборник идеје да је чврста монетарна политика основа стабилне економије.

1498 - Шпански морепловац Кристофер Колумбо је на трећем путовању у Нови свет открио острво које је назвао Тринидад.

1556 - Умро је Игнасио де Лојола оснивач католичког језуитског реда 1534, шпански официр и свештеник. Саставио је устав језуитског реда и приручник под називом "Духовне вежбе за владавину над самим собом".

1648 - У борби с Турцима погинуо је прослављени српски јунак из Равних Котара Вук Мандушић, уз Стојана Јанковића и Илију Смиљанића најомиљенији јунак народне ускочке епике.

1658 - Велики могул Аурангзеб прогласио се царем у Индији.

1789 - Руске и аустријске трупе, под командом грофа Александра Суворова и војводе од Кобурга, победиле су турску војску код Фокшанија у Румунији.

1849 - У бици код Шегешвара погинуо је велики мађарски песник и револуционар Шандор Петефи, један од вођанационалног покрета 1848. Отац му је био Србин Стеван Петровић, а Шандорово крштено име било је Александар. Сматра се најталентованијим и најбољим мађарским лирским песником 19. века и снажно је утицао на јужнословенске песнике, посебно на Ђуру Јакшића и Јована Јовановића Змаја ("Петефијеве песме", "Апостол", "Витез Јанош").

1886 - Умро је мађарски композитор, пијаниста и диригент Франц Лист, музичар романтизма, пијанистички виртуоз, који је изградио модерну клавирску технику и знатно утицао на развој европске музике 19. века ("Соната х-мол", симфоније "Фауст", "Данте", "Мађарске рапсодије").

1914 - Убијен је француски политичар и историчар Жан Жорес, један од оснивача Француске социјалистичке партије 1902) и оснивач и уредник "Иманитеа", касније листа француских комуниста.

1919 - У Немачкој је донет Вајмарски устав, којим је укинута царевина и успостављена република. Немачки цар Вилхелм II абдицирао је у новембру 1918. након капитулације Немачке у Првом светском рату.

1941 - Немачки маршал Херман Геринг дао је писмену директиву шефу полиције Рајнхарду Хајдриху да сачини нацрт плана за истребљење европских Јевреја ("коначно решење").

1944 - Као пилот савезничког авиона у Другом светском рату над Медитераном је погинуо француски писац Антоан де Сент Егзипери аутор "Малог принца", једне од најчитанијих књига у свету.

1954 - Италијанска експедиција коју је предводио Ардито Десио, прва је освојила врх Годвин Остин, познат као К2, на Каракоруму, други највиши планински врх на свету (8611 м).

1964 - Амерички васионски брод без људске посаде "Ренџер 7" емитовао је прве снимке тамне стране Месеца.

1965 - Рођена је шкотска књижевница Џоан Роулинг, ауторка бестселера о дечаку Харију Потеру, који су преведени на 31 језик и продати у десетинама милиона примерака.

1969 - Папа Павле VI стигао је у Уганду, у прву папску посету Африци.

1971 - Амерички астронаути Дејвид Скот и Џејмс Ирвин, чланови мисије "Аполо 15", другог дана боравка на Месецу провели су више од шест часова у вожњи лунарним возилом ("моон буггy"). То је била прва вожња по тлу Месеца.

1991 - Председници СССР-а и САД Михаил Сергејевич Горбачов и Џорџ Буш потписали су у Москви споразум о ограничењу нуклеарног оружја великог домета (СТАРТ).

1993 - Нападом Израела на југ Либана, током којег је убијено 140 људи, а 500.000 избегло према северу земље, прекинуто је једнонедељно примирје на Блиском истоку.

1994 - Савет безбедности УН одобрио је употребу силе у Хаитију, чиме је дозвољена војна интервенција, коју су против војног режима предводиле САД, и омогућен повратак на власт избеглог председника Жана Бертрана Аристида.

1997 - Умро је бивши вијетнамски цар Бао Дај, последњи монарх Вијетнама, који је као марионета владао земљом под француском колонијалном управом. После четири деценије у избеглиштву, умро је у војној болници у Паризу у 83. години.

2001 - Умро је бивши португалски председник Франциско Коста Гомес. Гомеса је на функцију председника поставила револуционарна хунта, пет месеци након априлске побуне 1974. којом је окончана 50-годишња десничарска диктатура.

2003 - Министар одбране Србије и Црне Горе Борис Тадић допутовао у Израел. То је прва посета министра одбране у историји две земље.

2003 - Хашки трибунал осудио је босанског Србина Миломира Стакића на дуживотни затвор због злочина против човечности над несрбима у Приједору и околини 1992. Он је први оптуженик коме је тај суд изрекао доживотни затвор. У марту 2006. Жалбено веће Хашког трибунала преиначило је првостепену пресуду у казну затвора од 40 година.

2003 - Аустријанац Феликс Баумгартнер први је падобраном прелетео Ламанш, падајући брзином већом од 200 километара на сат.

2014 - Аргентина је ушла у банкрот, други пут у последњих 13 година, након неуспешних договора у Њујорку са "хађ фондовима" који су тражили да им се у пуном износу исплате дугови по основу аргентинских државних обвезница из 2002. године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер