субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > На данашњи дан пре две године убијен Оливер Ивановић, још није утврђено ко су налогодавци и починиоци овог злочина
Хроника

На данашњи дан пре две године убијен Оливер Ивановић, још није утврђено ко су налогодавци и починиоци овог злочина

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. јануар 2020.

 На данашњи дан пре две године у Косовској Митровици је убијен Оливер Ивановић. Још није утврђено ко су налогодавци и починиоци овог злочина.

На Оливера Ивановића пуцано је 16. јануара 2018. године са више хитаца у леђа, док је улазио у страначке просторије у северном делу Косовске Митровице.

Довезен је у болницу у бесвесном стању. Лекари су покушали да га реанимирају, али је Ивановић подлегао повредама. Обдукциони налаз је тада показао да је убијен са шест метака.

Још није утврђено ко су налогодавци и починиоци овог злочина. Из Београда је више пута саопштено да Приштина није желела да одговара на упите наших државних органа у вези са истрагом и доказима.

Косовско специјално тужилаштво поднело је крајем прошле године Основном суду у Приштини оптужнице против шест особа, а директор Канцеларије за КиМ је оценио да је реч о организованој хајки са циљем да се за тај злочин окриви српски народ.

Ивановићева супруга Милена Ивановић је за РТС уочи годишњице рекла да од надлежних институција у Приштини није добила много информација о убиству Оливера Ивановића и да је детаље углавном сазнавала из медија и од људи из Приштине који су могли да јој проследе информације.  

"Углавном, све се завршава оптужницама које су у последње време подигнуте, које су мени, у најмању руку, сумњиве, јер сам видела пуно нелогичности. Прочитала сам део, нисам могла све, али оно што има, мени заиста не улива баш поверење, али не желим да верујем да је неко спреман да се игра тим стварима и да неко не ради озбиљно на расветљавању случаја убиства Оливера", навела је Милена Ивановић.

Поводом годишњице убиства Оливера Ивановића биће организован помен у крипти Храма Светог Саве у Београду с почетком у 8.15, време када је Ивановић убијен.

Политичка биографија Оливера Ивановића

Оливер Ивановић, политички и хуманитарни лидер Срба са Косова и председник Грађанске иницијативе Слобода, демократија, правда био је и државни секретар за Косово и Метохију у некадашњем Министарству за КиМ.

Када је 1999. године формирано Српско национално веће, Ивановић је био председник његовог Извршног одбора за северно Косово, одакле је смењен 2001. године.

За шефа Службе за економски развој и реконструкцију постављен је када су владе СРЈ и Србије формирале Координациони центар за Косово и Метохију.

Од 2008. године налазио се на месту државног секретара у Министарству за Косово и Метохију.

Оптужбе за ратни злочин

Ивановић је од јануара 2014. године заједно са још четворицом Срба био притворен у затвору у Косовској Митровици, где су га теретили за ратни злочин над цивилним становништвом на Косову и Метохији 1999. и 2000. године.

Еулекс је оптужницу подигао у новембру 2014. године, а суђење је почело 18. децембра те године.

Ивановић је у августу 2015. године започео штрајк глађу због одбијања да га пусте да се брани са слободе, а затим је, због нарушеног здравља, пребачен у болницу у Косовској Митровици.

На девет година затвора је осуђен 21. јануара 2016. године, а та је пресуда затим укинута, да би августа 2017. године кренуло поновљено суђење у том поступку.

Ивановићу је, иначе, у јулу 2017. године запаљен аутомобил у Косовској Митровици, а 2005. године под његов службени аутомобил је подметнута бомба.

Велемајстор

Рођен је 1. априла 1953. године у породици црногорског порекла у селу Рзнић код Дечана, а основну школу и средњу машинско-техничког смера завршио је у тадашњој Титовој Митровици.

Због жеље да постане пилот уписао је Војну академију у Загребу, где је почео озбиљно да тренира карате, да би врло брзо стекао међународни углед, те постао велемајстор, тренер, а затим и међународни судија.

Након три године студија напустио је Војну академију, јер је установљено да има урођен оштећени вид, враћа се на Косово где је завршио Машински факултет.

Накнадно је апсолвирао и на Економском факултету у Приштини.

Бављење каратеом утицало је да усаврши знање страних језика, па је Ивановић говорио енглески, албански и италијански језик.

Живео је у Косовској Митровици. Био је у браку и имао четири сина и ћерку. 

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер