петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Телеком све ближи продаји инфраструктуре - купац основао фирму у Србији
Хроника

Н1: Телеком све ближи продаји инфраструктуре - купац основао фирму у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. децембар 2023.

У Србији је 14. новембра основано предузеће Актис Луна Телеком Тауер у власништву компаније Актис, тачније Actis EU GP S.a r.l. са седиштем у Луксембургу. Ово је, по свему судећи, још један корак ближе реализацији продаје антенских стубова и пратеће инфраструктуре управо овом предузећу, што Телеком Србије планира да спроведе у наредном периоду кроз пројекат Торњеви Западног Балкана (Вестерн Балкан Тауерс).

Новоосновано предузеће Актис Луна Телеком Тауер, у власништву Актис ЕУ ГП С.а р.л. са седиштем у Луксембуру има два законска заступника – то су Џонатан Емануел Херен и Јарослава Корпанец, обоје из компаније Актис.

Ово предузеће регистровано је за делатност холдинг компанија.

Телеком је претходно у Србији, али и кроз своје кћерке фирме у Црној Гори и БиХ основао у првој половини године три предузећа под истим именом – „Скај Тауерс Инфрастракчер“ са седиштима у Београду, Подгорици и Бањалуци.

Од средине новембра, бар када је реч о београдској и црногорској фирми, Телеком увећава основни капитал, уносећи – у српску фирму антенске стубове, трафо-станице и другу опрему у вредности од око 4,8 милијарди динара, што је око 41 милион евра, док у црногорску фирму уноси имовину вредну два милиона евра (2.058.972 евра неновчани капитал).

За бањалучку истоимену фирму доступан је податак о висини уписаног капитала од 47.641.365 конвертибилних марака (податак из званичног регистра на дан настанка текста), што је око 24 милиона евра.

Последња промена у београдској фирми Скај Тауерс Инфрастракчер забележена је 29. новембра и односи се опет на – увећање капитала.

Реч је о повећању укупно регистрованог основног капитала за још 2,57 милијарди динара, што са претходних 4,8 милијарди динара чини вредност од укупно 7,39 милијарди динара, што је укупно око 63 милиона евра. Овај пут, Телеком је у капитал београдског предузећа унео – право својине на 100 одсто удела у црногорском истоименом предузећу.

„Основ повећања капитала друштва је повећање новим улогом оснивача и јединог члана – Телекома Србије, уписом и уносом права својине на 100 одсто удела у капиталу привредног друштва Скај Тауерс Инфрастракчер Подгорица, Црна Гора…“, стоји, између осталог, у одлуци забележеној у АПР-у.

Да британска компанија Актис, и то преко фирме у Луксембургу, планира куповину 1.827 антенских стубова и пратеће инфраструктуре Телекома Србије који се налазе у у Србији (995 антенских стубова), Босни и Херцеговини (725) и Црној Гори (107) обелоданио је БИРН, у тексту објављеном 25. новембра.

План је да Актис, кроз оснивање посебног предузећа, постане власник овдашњих Телекомових предузећа која имају у власништву управо ту имовину.

„ИФЦ и други приватни и институционални инвеститори ће улагати капитал у инвестициону фирму коју ће основати и којом ће управљати Актис. Инвестициона фирма ће поседовати 100% акција у ТоверКос (прим. аут. Скy Тоwерс)“, пише на сајту ИФЦ, пренео је БИРН, додајући да ће ова фирма бити регистрована у Луксембургу.

У тајности је – није у тајности

Телеком је, како је навео БИРН, месецима припремао продају већине најзначајнијих телекомуникационих антенских стубова и њихове пратеће инфраструктуре, попут трафо-станица, соларних панела и дела земљишта.

Актис би новац за куповину требало да добије, делом и из кредита Међународне финансијске корпорације при Светској банци (ИФЦ улагање до 75 милиона долара), а мањинско улагање, заједно са конзорцијумом инвеститора, разматрала је и Европска банка за обнову и развој (ЕБРД), чији је борд директора о овоме одлучивао 28. новембра, али та одлука у тренутку настанка овог текста још није јавно објављена.

Директор Телекома Владимир Лучић за БИРН је рекао да процес продаје није био тајни већ да се о продаји антенских стубова одлучивало на међународном тендеру. Лучић тврди да није реч о стратешки важној имовини, али да ће продати све антенске стубове које имају у Србији, Црној Гори и БИХ.

„То се није крило, уз нашу сагласност ИФЦ и ЕБРД су објавили детаље о пројекту и остало ћемо објавити у договору са иностраним пословним партнерима. Цена је још тајна, али је веома значајна, реч је о великој количини новца. Цена је равна са ЕУ трансакцијама”, казао је Лучић за БИРН.

Детаљније можете прочитати на порталу БИРН.

Солидарност: Телеком да објасни

Политичка платформа Солидарност је, у јавном писму, навела да је руководство Телекома, као компаније у власништву Републике Србије, „дужно јавности да објасни потенцијално коруптивно деловање при продаји дела имовине и даљег пословања Телекома Србија“.

Солидарност је упитала да ли ће Телеком Србија ову инфраструктуру наставити да користи, тачније, изнајмљује од друге компаније након што је прода.

„Уколико неће, да ли то значи да ће Телеком Србија поново улагати у изградњу ове инфраструктуре? Колико ће то коштати? Уколико хоће, колико ћемо годишње плаћати другој компанији за коришћење ове инфраструктуре? Да ли је ово још један од механизама извлачења јавног новца у приватне џепове“, упитала је Политичка платформа Солидарност у отвореном писму.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер