петак, 02. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Стари савски мост - од моста на Сави до моста на трави
Хроника

Н1: Стари савски мост - од моста на Сави до моста на трави

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. децембар 2019.

Каква судбина чека Стари савски мост? Конкретни планови за сада нису познати, али јесте то да мост неће бити реконструисан, као што се раније најављивало, већ ће бити премештен и замењен новим пешачко-бициклистичким мостом. То су, тврде представници градских власти, тражили грађани који су се изјашњавали у анонимној анкети. Представници опозиције тврде да су резултати гласања лажирани.

Преко овог седамдесетседмогодишњака прешли су милиони аутомобила и људи. Ускоро ће бити пензионисан и, на основу најава градских власти, пресељен са реке како би постао скулптура на сувом, испод које ће бити културни, комерцијални и забавни садржаји.

Архитекта Бојан Ковачевић каже - било је и других опција, али су за њих били потребни отворено мишљење, консултације и транспарентност мотива и трошкова. Објашњава, о томе је струка говорила више пута, али као да се све одбијало о зид. 

"Не знам да ли да се смејем или да плачем на информацију да ће то евентуално бити спроведено. Због Београда на води је потребан мост одређеног капацитета и због тога се уклања да кажем, хајде да га назовем, Трамвајски мост. То је тако губљење осећаја за размеру, за смисао, па чак ако хоћете, и она сума која је из градског буџета спомињана, ја не знам, то је неких да ли петнаестак или мало мање милиона евра, просто да се човек и који није верник, прекрсти", каже Ковачевић.

Стари савски мост изграђен је 1942. године, за време немачке окупације, а познат је и као мост учитеља Миладина Зарића, који га је две године касније спасио од нацистичког рушења. Неколико пута је реконструисан, а 2016. године тадашњи градоначелник Београда Синиша Мали најавио је још једну обнову.

Међутим, од обнове се одустало. Пре неколико дана учесници анонимне, онлајн анкете изгласали су решење по ком се мост премешта овде - у парк Ушће. А шта на то кажу Београђани за Н1?

"То је, бре, ван мозга, бре. Али, као и све остало, има да ураде оно како њима падне напамет".

"Тај мост ту стоји од 1942. године, и зашто би га сад неко премештао због неке зграде која, ко зна колико ће да постоји, можда ни толико година".

"Па добро, баш то ће бити лепо. Ја мислим да ће то да буде супер. Све што је лепо за град Београд треба да се ради."

"Па надам се да је то само привремено".

Н1: Не, не, они су рекли да ће то бити стално, то ће бити скулптура у парку. Да ли сте чули за то, шта мислите о томе?

"Па, не бих рекао да је баш примерено".

А када је реч о анкети на сајту Града Београда, у иницијативи Не давимо Београд немају поверење у њене резултате. Поручују, она је служила као један спин на шта указује кретање гласова који пратили корисници БеоБуилд форума.

"Ова анкета је трајала 53 дана. Више од трећине, значи, скоро 1.800, 2.000 гласова се десио у овом периоду, који је трајао само један дан, од тога само једно поподне је негде око хиљаду гласова је добила та идеја да он иде на Ушће. Овде можете видети како изгледа то "природно" гласање, које је рецимо за овај други предлог, овде можете видети број гласова на почетку, и онда се дешава то да одједном преко хиљаду гласова се деси у тако кратком периоду", каже Радомир Лазовић из Иницијативе Не давимо Београд.

Детаљи пројекта за сада нису познати. Градски архитекта Марко Стојчић рекао је да изабрана варијанта премештања моста "подразумева неколико интервенција, чију разраду тек можемо да очекујемо" и додао да се нада да ће за две недеље имати конкретније планове.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер