петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Како Град Београд наплаћује дугове и где нестају милиони?
Хроника

Н1: Како Град Београд наплаћује дугове и где нестају милиони?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. октобар 2017.

 Град Београд поседује на хиљаде хектара грађевинског земљишта и хиљаде локала и станова од чијег закупа, односно изнајмљивања приходује. Међутим, извештај Савета за борбу против корупције показује да су приходи града по том основу све мањи.

Разлога је много - од тога да град не наплаћује дугове - па неки волшебно и нестају, до тога да за мале паре издаје станове и локале. Савет за борбу против корупције констатује да се у граду навелико крши Закон о јавној имовини.

Замислите да на Теразијама изнајмите пословни простор од 300 квадрата за само 300 евра? Такав срећник постоји, не зна се ко је, али зна се ко га је усрећио - Град Београд. И не само њега, већ и комшију поред, који од града изнајмљује простор од 122 квадрата и који би, хипотетички могао да буде и корисник социјалне помоћи, јер га месечна кирија кошта свега 13.523 дин.

То су само неки од података који су запањили и Савет за борбу против корупције, док је правио извештај о томе како град располаже јавном имовином - земљиштем, становима и пословним простором.

"Од 2012. године, ми смо пратили, дошло је до драстичног смањења прихода по овим основама, али колико тачно? То не можемо да кажемо, могли бисмо тек када бисмо од Дирекције за грађевинско земљиште добили прецизне податке", наводи Јелисавета Василић из Савета за борбу против корупције.

Дирекција: Достављање тих података би угрозило наше пословање

Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда потрудила се, међутим, да Савету посао отежа на сваком кораку. На питање колико је, од 2011. до 2015, Град приходовао од закупа грађевинског земљишта и накнада за његово уређење, Дирекција је овако одговорила: Достављање таквог податка Савету захтевало би ангажовање свих запослених у Дирекцији, што би угрозило њено редовно пословање.

Такав одговор Савет тумачи као прикривање правог стања, односно очигледну опструкцију. И није била једина. Дирекција није одговорила ни на питање где је и како 2015. нестао дуг из 2013. од 566 миллиона динара. Толико су на име закупа градског земљишта дуговале компаније Пивеј инвест и Со-ло инвест које, да ствар буде гора, немају запослене и не остварују никакве приходе последњих година, па се поставља питање како би тај дуг уопште и вратиле?

"Приписујемо неким закулисним радњама, јер немогуће је да пет милиона евра тако нестане, како се искњижило, на основу чега? Једноставно ми нисмо моги да добијемо податке. Ако неко сматра да није дужан да да податке, ако их крије, и поред тога што Повереник наложи да се ти подаци дају, онда ја само сумњам на корупцију", каже Јелисавета Василић.

Као Владино тело, у својим препорукама, Савет тражи да реагују надлежне институције, Министарство финансија, државни ревизор. Савет предлаже и да градоначелнику Београда буду смањена овлашћења јер, кажу, верују да постоји много тога што се не види.

"Мислимо да градоначелник стоји иза много тога", каже Василић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер