субота, 04. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Н1: Кад позив председника промени све и "прескочи" институције - чему нам онда оне служе?
Хроника

Н1: Кад позив председника промени све и "прескочи" институције - чему нам онда оне служе?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. новембар 2018.

"Мајсторски потез председника Србије - помогао самохраној мајци" - тако су, између осталог, таблоиди блиски власти пренели вест да је председник Александар Вучић решио скоро двогодишњу правну битку једне мештанке Бољеваца. Она је говорила за Н1, рекла да се љути на власт, председника су њене речи дирнуле и, како каже, позвао је телефоном.

Осим што је овој жени помогао да реши проблем, председник је, радећи нешто што није у опису његовог посла, прескочио најмање пет институција у чијем је опису баш то. Чему нам онда служе институције?

Деценијама је Слободан Петрић, мештанин села крај Љига, од надлежних општинара тражио да направе пут кроз његово село. "Шта да тражиш кад нема човече, кажу нема пара", прича.

Стојана Вељковић из Бољеваца крај Београда, годину и по дана суди се с Путевима Србије, да за кућу коју руше због Коридора 11 буде праведно обештећена.  "Годину и по дана, ко ће мени да плати адвоката", пита Стојана.

Оваквих Слободана и оваквих Стојана у Србији је на хиљаде, али се њихови проблеми не решавају преко ноћи. Петрићу је један сусрет с председником променио све и проблем му је "завршен".

Стојану је, пак, председник Вучић позвао телефоном, и то након што је, љута на власт, између осталог, поручила и ово: "Волим Вучића, али нажалост више нема поверење у мојој кући".

Није прошао ни дан, а у недељу ујутру, по наређењу председника Вучића посетио ју је директор Путева Србије Зоран Дробњак. Обећао - решава проблем.

Један позив тако је променио све. Један позив, такође је прескочио све институције. Јер ако је грађанка у праву да је у експропријацији оштећена, поставља се питање ко је све у криву?

Градски завод за вештачење који је вршио процену куће? Пореска управа која земљиште води као пољопривредно, иако Стојана плаћа порез за градско - грађевинско, општина Сурчин која ју је послала на суд, Путеви Србије који се на суђењима нису појављивали, и на крају, ако је тачно да је њен потпис на решењу о експропријацији фалсификован - ко ће за то дело кривично одговарати?

"Постоје само две могућности. Или људи у Путевима Србије и овим другим јавним службама нису урадили добро посао, па су сада натерани, и онда наравно морају они да буду одговорни, или је пак дошло до тога да се прекрши закон у корист госпође која је дошла до ТВ екрана, а на штету свих других који нису имали такву прилику", каже Немања Ненадић из Транспарентности Србија.

Да ли их је потез председника аболирао од сваке одговорности? Опасно је, кажу, у Транспарентности, када један човек преузме улогу институција, јер онда се поставља питање чему оне уопште служе.

Они на власти тиме, кажу, и себи чине контра услугу.

"Онда ће и сви други прескакати све степенике и неће бити задовољни све док не дођу до врха, све док председник лично не размотри и њихов случај", наводи Ненадић.

Све то говори, констатује саговорник Н1, да је Србија у великој мери маркетиншка, а не правна држава.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер