недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сто дана од рушења у Савамали - одговора државе и даље нема
Хроника

Сто дана од рушења у Савамали - одговора државе и даље нема

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. август 2016.

 У изборној ноћи између 24. и 25. априла непознате особе са фантомкама порушиле су неколико објеката у београдској Савамали, а још није познато ко је за то одговоран.

У Вишем јавном тужилаштву за Н1 данас су рекли да у вези овог предмета  "нема ништа ново" .

У ноћи између 24. и 25. априла особе с фантомкама багерима порушиле су неколико објеката у Херцеговачкој улици и малтретирале грађане који су се ту затекли, везивали их и одузимали им мобилне телефоне. Грађани су звали полицију, али су их службеници, говорећи да нису надлежни, упућивали на Комуналну полицију у којој су им такође рекли да нису надлежни, те нико није обавио увиђај.

Један од сведока, чувар објеката у Савамали Слободан Танасковић, који је рекао да је те вечери био везан и малтретиран, умро на ВМА.

Мандатар за формирање нове Владе Србије Александар Вучић изјавио је 29. маја да ће надлежне службе за десетак дана саопштити ко је рушио у Савамали и по чијем налогу, а 8. јуна је рекао да су највиши орган власти у Београду одговорни за акцију рушења.

Вучић је изјавио је да ће пројекат Београд на води бити изграђен, а да ће одговорни за рушење објеката у Херцеговачкој улици у Савамали бити процесуирани и сносити кривичну, прекршајну и политичку одговорност.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић је изразио уверење да ће полиција свој посао "урадити перфектно" и да ће се доћи до истине о свему што се дешавало у вези рушења објеката у београдској четврти Савамала.

У извештају заштитника грађана о раду полиције у ноћи између 24. и 25. априла наводи се да је службеницима из врха полиције било наређено да не реагују.

Заштитник грађана Саша Јанковић саопштио је да је Министарство унутрашњих послова прекршило закон јер није у законском року поступило по препорукама тог контролног органа у вези са насиљем над грађанима и незаконитим рушењем објеката у београдском насељу Савамала пре скоро три месеца, нити га обавестило о разлогу због којих то није учинило.

Заштитник је подсетио и да је током контроле по притужбама грађана утврдио озбиљне пропусте у законитости и правилности рада МУП - Дирекције полиције, и дао званичне препоруке како да их тај орган отклони.

За то је заштитник грађана оставио рок од чак два месеца, иако је најкраћи рок који по закону 15 дана.

Грађани окупљени око иницијативе "Не да(ви)мо Београд" одржали су низ протестних шетњи централним улицама Београда, тражећи оставке руководства града и надлежних у полицији због догађаја у Савамали.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер