Početna strana > Hronika > MUP Srbije: Svetozar Marović nije dobio srpsko državljanstvo - nije čak ni podneo zahtev
Hronika

MUP Srbije: Svetozar Marović nije dobio srpsko državljanstvo - nije čak ni podneo zahtev

PDF Štampa El. pošta
subota, 04. maj 2019.

 Beogradski mediji preneli su danas da je jedini predsednik nekadašnje zajednice Srbije i Crne Gore Svetozar Marović postao državljanin Srbije i da Srbija ne može da ga izruči. Ipak, iz srpskog Ministarstva unutrašnjih poslova oštro demantuju ovu informaciju navodeći u saopštenju da Marović nije ni podeo zahtev za državljanstvo.

Komentarišući prvobitnu informaciju da je Marović postao državljanin Srbije, advokat Božo Prelević je za "Danas" ocenio da se ide na to da slučaj zastari dok je Marović u Beogradu.

- U Crnoj Gori to jako dobro znaju i sve ono što okružuje ovaj slučaj u funkciji je njihovih unutrašnjih političkih prilika - rekao je za Danas beogradski advokat Božo Prelević, komentarišući to što se bivši predsednik Srbije i Crne Gore i dalje nalazi u Beogradu, iako je već dve godine na Interpolovoj poternici.

Nedavno je crnogorsko Ministarstvo pravde poslalo u Srbiju zvaničan zahtev za izručenje Marovića, koji je pravosnažno osuđen na višegodišnju zatvorsku kaznu.

Prema Prelevićevim rečima, zahtev Crne Gore neće ništa promeniti u ovom slučaju.

- Marović po našem zakonu ne može da bude izručen jer ima državljanstvo Srbije. Uzgred, niko nije dobio državljanstvo bez koordinacije Beograda i Podgorice i, po svoj prilici, to je dogovoreno mnogo ranije. Potpuno je jasno da je ideja da ceo slučaj zastari dok je Marović u Beogradu - objašnjava Prelević.

Ipak, iz MUP-a Srbije stigao je oštar demanti na ovu informaciju.

"Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštava da su apsolutno neistiniti navodi da je bivši predsednik SCG Svetozar Marović dobio državljanstvo Republike Srbije.

Zarad istinitog informisanja javnosti saopštavamo da Marović niti je državljanin Republike Srbije, niti je štaviše podneo zahtev za sticanje državljanstva Srbije", stoji u današnjem saopštenju MUP-a.

Vođa kriminalne organizacije

Za Svetozarom Marovićem je 2017. godine Crna Gora raspisala Interpolovu poternicu, jer nije dostupan toj državi u kojoj treba da odsluži kaznu od tri godine, na koju je osuđen 2006. godine zbog zloupotrebe službenog položaja i da je oštetio budvansku opštinu za milionske iznose, preneli su ranije crnogorski mediji.

Nakon što je priznao krivicu da je bio vođa kriminalne organizacije, koja je brojnim malverzacijama oštetila budžet Budve za više destina milona evra, pravosnažno je osuđen na tri godine i devet meseci zatvora. Međutim, umesto na odsluženje preostale kazne, Svetozar Marović polovinom 2016. godine stiže u srpsku prijestonicu, zbog navodnog bolničkog tretmana i od tada se nije vraćao u Crnu Goru.

Iako se sa tužilaštvom nagodio da u državni budžet uplati milion evra, a 100.000 donira u humanitarne svrhe, Marović to nikada nije učinio, pa mu je zatvorska kazna povećana za godinu, a država mu je oduzela deo imovine, među kojima su šuma, livade i pašnjaci, ali i pet vikendica koje su Marovići imali u Budvi.

Crnogorsko Ministarstvo pravde saopštilo je prošle sedmice da molbom traži izručenje Marovića, iako Srbija nije postupila po poternici, odnosno nije ga uhapsila.

- Ipak, okolnost da se Svetozar Marović u protekle dve godine naočigled javnosti slobodno kretao i pojavljao na javnim mestima na teritoriji Republike Srbije, i pored crvene Interpolove poternice koja je za njim raspisana, navela je Ministarstvo pravde Crne Gore da, ne čekajući više hapšenje Svetozara Marovića, uputi i molbu za njegovo izručenje - navedeno je u tom saopštenju.

Crnogorsko ministarstvo je takođe prosledilo zamolnicu Osnovnog suda u Kotoru, kojom je zatraženo da zatvorska kazna u trajanju od godinu dana, koja je izrečena njegovom sinu Milošu Maroviću, bude izvršena u Srbiji, pošto je nedavno po sili zakona izgubio crnogorsko državljanstvo.

Njemu je dodeljeno državljanstvo Republike Srbije, a prema važećim međunarodnim ugovorima Srbija nije u obavezi da izruči sopstvenog državljanina koji je osuđen na zatvorsku kaznu manju od dve godine.

Videti još: 

Danas: Svetozar Marović postao državljanin Srbije, ne može da bude izručen Crnoj Gori

(Blic-Danas)