петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > МУП: До сада предато 33.427 комада оружја и више од 1.319.000 комада муниције
Хроника

МУП: До сада предато 33.427 комада оружја и више од 1.319.000 комада муниције

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. мај 2023.

 Већ две недеље траје велика акција добровољне предаје оружја која је већ према наводима из МУП-а премашила све претходне акције. Бојана Отовић Пјановић из МУП-а наводи да међу предатим оружјем и оно које потиче из 19. века, Првог и Другог светског рата. Истиче да се већ ради на новим законским решењима који превиђају да се контроле особа за оружаним листовима раде на шест месеци уместо досадашњих пет година.

Бојана Отовић Пјановић из Службе за сузбијање криминала МУП Србије каже за РТС да је до суботе до 19 часова предато 33.427 комада оружја од чега је 26.094 ватрено оруже око 6.333 су минско-експлозивна средства и више од 1.319.000 комада муниције.

Како наводи, од врсте оружја у легалном поседу, најчешће су предати пиштољи.

Када је реч о нелеглном оружју предавано је чако и оно које потиче из Првог и Другог светског рата.

"Ту је било и оружја из 1847. и 1907. године, енглески револвери, систем за навођење противтенковских ракета, штапин на који је прикачено 4,6 килограма експлозива", истиче Отовић Пјановићева.

Поновила је да до 8. јуна неће бити било какве правне одговорности. "Грађани немају никакву потребу да се легитимишу. То се ради само када је реч о легалном оружју власника који је преминуо. У том случају се мора издати потврда о задржавању оружја до окончања оставинског поступка", каже Отовић Пјановићева.

Полиција очекује да ће до краја акције прикупити још оволико комада оружја и да ће се више јављати они који имају оружје које је остало после смрти власника.

Када је реч о периоду после 8. јуна, МУП ће спроводити наредбе и препоруке владе о примени оштријих мера које се тичу недозвољеног држања и промета оружја и експлозивних материја.

Истиче да ће они код којих се после овог периода затекене оружје одговарати законски.

Према њеним речима, Министарство правде ради на новом закону којим ће се на одговорност позивати сваки појединац који омогући малолетнику да буде у контакту са оружјем или да га обучава за његово коришћење.

Додаје да је МУП добио налог да контролише рад свих стрељана.

Отовић Ојановићева наглашава да важећи закони не одређују доњу старосну категорију за боравак у стрељанама, али да се то подразумевало и остављало на савест сваком родитељу.

Указује и на то да стрељане имају своје интерне правилнике који то регулишу.

Говорећи о контроли већ издатих оружаних листова, Отовић Пјановићева наводи да се већ се ради на пооштравању услова за држање оружја којим ће се предвидети појачавање контрола – на шест месеци уместо на садашњих пет година.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер