Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мундијал у Катару: Француска сигурном игром прегазила Пољску са 3:1 и пласирала се у четвртфинале
Хроника

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. децембар 2022.

Фудбалери Француске савладали су Пољску са 3:1 (1:0) у мечу осминефинала на Светском првенству у Катару. Ривал у борби за полуфинале биће им бољи из дуела Енглеска – Сенегал (20.00 РТС1).

Пољаци су донекле успевали да парирају фаворизованом противнику до примљеног гола. Нису искористили своју шансу да поведу, а онда је уследила казна.

Потом је Француска затворила све прилазе ка свом голу, а Мбапе је са два гола осигурао победу и пласман у четвртфинале.

На крају Левандовски је са беле тачке постигао утешни гол за Пољску.

Французи су преузели иницијативу од самог почетка утакмице, створили су неколико прилика. Пољаци су после петнаест минута игре успели да се ослободе притиска и запрете.

Прво је опробао шут Левандовски, међутим његов покушај са дистанце је завршио поред гола. Најбољу прилику Пољаци су пропустили у 38. минуту.

Три покушаја, два Зијелинског, и један Кеша, сва три одбијена су са гол линије.

Ипак, Француска долази до предности у 44. минуту. Мбапе је сјајно упослио Жируа, иза леђа одбране Пољака. Овај се нашао сам испред голмана Шчесног и прецизним ударцем послао лопту у мрежу.

Наставак је донео још бољу игру Француза. Затворени су сви прилази ка голу Лориса, тако да Пољаци нису имали правих прилика.

Победа је оверена у 74. минуту, након брзе полуконтре Француза.

Дембеле је са десне стране проследио до Мбапеа на левој страни, овај је из казненог простора прецизним ударцем погодио мрежу Пољака.

Покушали су Пољаци да стигну макар до почасног поготка, али им ривал није дозволио да озбиљније запрете.

У 90. минуту стављена је тачка на овај меч.

Тирам је упутио повратну лопту до Мбапеа, који са исте позиције, као и код претходног гола, сјајним ударцем погађа мрежу Шчесног.

У последњим моментима сусрета након асистенције ВАР-а судија је показао на пенал за Пољску. Левандовски је из другог покушаја успео да погоди.

Извођење једанаестерца је поновљено због ранијег уласка Лориса.

Француска ће и четвртфиналу играти са бољим из дуела Енглеске и Сенегала.

Крај меча, Француска - Пољска 3:1

90+9` Левандовски погађа из другог покушаја

Лорис је одбранио пенал, али је због раније уласка на терен поновљен. Из другог покушаја Левандовски је био прецизан.

90+6` Пенал за Пољску

90` ГОООЛ! Мбапе поново погађа

Готово са истог места као и предходни погодак. Поново је Мбапе примио лопту, овог пута повратну, на око 15 метара са леве стране. Ослободио се чувара и прецизним ударцем погодио супротан угао гола Шчесног.

82` Французи контролишу меч

Сви покушаји Пољака завршавају се испред казненог простора. Французи брзим контранападима константно прете голу ривала.

74` ГОООЛ! Мбапе за 2:0

Брз напад Француза, Дембеле је упослио Мбапеа на левој страни, а овај је опалио са 14-15 метара искоса са леве стране и матирао Шчесног.

66` Французи настављају да стварају шансе

Након центаршута са десне стране покушао је Жиру, али овог пута није успео да погоди гол.

56` Мбапе у прилици

Мбапе је шутирао са дистанце, али је лопта на путу до гола закачила једног играча, одбила се и завршила у корнеру.

48` Покушај Гризмана

Прекид за Француску након што је Мбапе оборен искоса са десне стране на пар метара од казненог простора. Гризман је покушао да изненади голмана Пољске, али је Шчесни био на месту и одбио његов ударац.

Полувреме, Француска - Пољска 1:0

44` ГОООЛ! Француска води против Пољске

Мбапе је послао лопту иза леђа одбране, сјајно се снашао Жиру и у ситуацији један на један са голманом Пољске изашао као победник.

38` Велика прилика за Пољску

Французи су три пута успели да одбију лопту са гол линије, два пута је из казненог простора шутирао Зелињски, а једном Кеш.

35` Покушај Мбапеа

Мбапе се у казненом простору ослободио чувара и шитурао. Ипак, његов покушај је изблокиран и лопта је завршила у корнеру.

35` Пољаци се ослободили притиска

Селекција Пољске се тотално ослободила притиска. Преузела је иницијативу и све чешће напада.

29` Велика прилика за Француску

Дембеле је сјајно убацио лопту у петерац на леву страну, где је сам био Жиру, али се спетљао и није успео да убаци лопту у гол.

20` Покушај Левандовског

Левандовски је опробао шут, опалио је са око 20 метара, лопта одлази поред гола.

12' Французи нападају

Французи од старта утакмице нападају. Пољска индивидуалним истрчавањима покушава да дође до противнчиког шеснаестерца.

Почео је меч ...

Састави тимова:

Француска: Лорис, Кунде, Варан, Упамекано, Ернандез, Тшуамени, Рабио, Дембеле, Гризман, Мбапе, Жиру

Пољска: Шчесни, Кивиор, Глик, Берешињски, Франковски, Криховјак, Шимански, Кеш, Камински, Зјелињски, Левандовски.

Меч се игра на Ел Тумама стадиону, главни судија Баленцуела

Утакмица се игра на "Ел Тумама" стадиону, а главни судија је Венецуеланац Валенцуела.

Пољаци били други у Групи Ц

Пољска је била другопласирана у Групи Ц - реми са Мексиком, победа над Саудијском Арабијом и пораз Аргентине учинак су екипе Чеслава Михнијевича.

Роберт Левандовски је један од најбољих нападача данашњице, али против Француске ће му бити потребна помоћ саиграча, уколико Пољаци желе да направе изненађење и елиминишу браниоца титуле.

Француска као првопласирана у групи изборила осмину финала

"Триколори" су фаворити, колико због чињенице да бране титулу освојену пре четири године у Русији, толико и због одличних игара на Мундијалу у Катару.

Француска је освојила прво место у Групи Д, захваљујући тријумфима над Аустралијом и Данском, да би у мечу без резултатског значаја изгубили од Туниса.