среда, 06. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мухамет Мустафа: "Косовски Закон о Трепчи" претвара овај комбинат у модерно предузеће без било какве дискриминације; Србија је та која политизује питање рудника
Хроника

Мухамет Мустафа: "Косовски Закон о Трепчи" претвара овај комбинат у модерно предузеће без било какве дискриминације; Србија је та која политизује питање рудника

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. октобар 2017.

Питање комбината Трепча, нова косовска власт поново враћа међу приоритете. Влада Косова тражи брзу и конкретну акцију на спровођењу Закона о Трепчи, који је усвојен прошле године. Тим законом је предвиђено да Влада Косова буде власник 80 одсто акција Трепче, а да 20 одсто припадну радницима тог предузећа.

Први пут након усвајања Закона о Трепчи прошле године, о његовој имплементацији разговарало се ове недеље на седници Владе, на којој је премијер Рамуш Харадинај од три надлежна министарства затражио усвајање статута и регистрацију новог предузећа.

"Законом о Трепчи промењен је власнички статус Трепче и она је као акционарско предузеће практично прешла у власништво владе, која има 80 одсто деоница. Власници преосталог дела акција су радници новог предузећа".

Српска листа се у прошлом сазиву оштро противила усвајању Закона о Трепчи, због чега је шест месеци била замрзла своје учешће у косовским институцијама. Сада кажу да је то екомско питање о коме треба разговарати.

"Желимо да сада у једном новом моменту о томе разговарамо и свакако да ће конкретно доћи пре свега од менаџмента, не од представника у политичком смислу. То је оно на чему инсистирамо, ово није политичко питање, ово треба, мора да буде економско питање и они који су експерти из ове области треба да дају своје мишљење а не ми као политичари", изјавио је министар за повратак и заједнице Косова Далибор Јевтић.

Један од аутора Закона о Трепчи, професор Мухамет Мустафа, сматра да је до одуговлачења у примени закона дошло због израде студије изводљивости али и због промене владе у Приштини.

Он каже да закон Трепчу претвара у модерно предузеће без било какве дискриминације и да је заправо Србија та која политизује то питање.

"Мислим да су српски представници у косовској власти инструментализовани. Они треба без политичких оптерећења да прочитају закон како би видели какве перспективе овај закон отвара за оне који зиве око рудника", рекао је Мухамет Мустафа.

Када је реч о тврдњама Србије да је она власник Трепче, Мустафа каже да то није реално, јер једини пут када је Србија била укључена у управљање Трепчом је било у време Милошевићевог режима, чије правне акте донете током 90-тих је Унмик прогласио неважећим.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер