петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Москва: Десетине хиљада на митинзима за Путина и против њега
Хроника

Москва: Десетине хиљада на митинзима за Путина и против њега

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. фебруар 2012.

МОСКВА –Више од 100.000 људи учествовало је данас на два велика митинга у Москви, а према званичним проценама с којима се слаже већина овдашњих медија, „антинаранџасти” скуп подршке премијеру Владимиру Путину окупио је више учесника него опозициони митинг „За поштене изборе”.

Упркос својеврсном рату бројкама о учешћу на митинзима, нереда и међусобних чарки није било.

Митинг подршке Путину у Парку победе протекао је у атмосфери контрамитинга, о чему сведочи и његов назив „антинаранџасти” и пароле „Поштени избори да, наранџасти не”.

Најпознатији међу говорницима свакако је био филозоф, политиколог и писац Александар Дугин, који се окупљенима обратио речима „Морамо се подсетити да смо ми Руси пролили реке крви да бисмо одбранили Русију. Русија је све, остало је ништа”.

Дугин је окупљене на Тргу Балотнаја назвао „Офшор елита и њихови агенти”, који су као непријатељи Русије предстојеће председничке изборе већ прогласили нелегалним и нагласио да „Путин нема алтернативу”. Он је казао да се над Русијом надвила поновљена опасност из 1991. године.

Митинг опозиције протекао је у знаку пароле „не Путину” на предстојећим председничким изборима, док је лидер нерегистроване Партије народне слободе Владимир Рижков прочитао резолуцију која је проширена новим захтевом.

Поред старих захтева о поништавању резултата децембарских парламентарних избора, расписивања нових, смене председника Централне изборне комисије Владимира Чурова и пуштања из затвора политичких затвореника, затражено је да се председничком кандидату партије Јаблоко Григорију Јавлинском омогуци учешће на изборима.

„Све нас желе да одбију од избора. Ништа од тога неће бити. Бранимо будућност наше земље. Наши опоненти ће можда схватити: за нас све почиње, за њих се завршава”, поручио је Јавлински, чију је регистрацију за председничког кандидата Комисија одбила, јер није сакупио довољан број важећих потписа.

Због тога је пре два дана реаговала и шеф европске дипломатије Кетрин Ештон, која је поручила руским властима да преиспитају одлуку и допусте Јавлинском да учествује на изборима, што је наишло на оштар протест руског Министарства спољних послова, које је оценило да је „изјава изван оквира политичке коректности”.

На бини су се смењивали говорници и забављачи, а време њихових наступа било је ограничено на по три минута због ниске температуре ваздуха, око -20 степени.

На скупу је изостало обраћање популарног блогера Алексеја Наваљног, који је био један од лидера и покретача претходна два велика скупа опозиције, али је он објаснио да не жели да говори, јер је „против тога да исти људи говоре сваки пут”.

Према ранијој одлуци, митингу нису присуствовали председнички кандидати и лидери Комунистичке партије и Праведне Русије Генадиј Зјуганов и Сергеј Миронов, док је међу демонстрантима био самостални кандидат Михаил Прохоров, али није говорио.

Демонстранти су до места одржавања митинга прошетали у четири колоне, подељени на присталице Јаблока, комуниста и националиста, док су у једној колони били политички неопредељени.

Организатори митинга опозиције тврде да је на њиховом скупу било 120.000, док они који подржавају Путина кажу да се окупило њихових 150.000 присталица.

Према полицијским изворима, у протестној шетњи опозиције, која је завршена митингом на Тргу Балотнаја, окупило се око 36.000 људи, док је „антинаранџасти” окупио 138.000 присталица Путина. Објектвнији медијски извори, међутим, наводе да на прву бројку треба додати двадесетак хиљада, а од друге одузети макар двоструко толико.

Поједини медији пренели су информацију која се појавила на интернет друштвеним мрежама да су сви учесници „антинаранџастог” митинга награђени са по 1.000 рубаља (25 евра) за долазак у Парк победе, док је од раније познато да су запослени у градским службама били у обавези да присуствују.

Ништа мање занимљива информација потекла је од градских власти, које су најавиле могућност да казне организаторе скупа, јер су добили одобрење за окупљање до 15.000 људи, а не за вишеструко већи број.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер