Početna strana > Hronika > Moskovski Karnegi centar: Rusija je indirektno podržala referendum u RS
Hronika

Moskovski Karnegi centar: Rusija je indirektno podržala referendum u RS

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 26. septembar 2016.

 Moskva je indirektno podržala referendum u Republici Srpskoj, jer nije bilo nikakvog smisla da ga posebno ne podrži, ocenjuje danas Moskovski Karnegi centar i podseća da je o referendumu Rusija rekla da se ne treba mešati u unutrašnje stvari drugih država, ali da to govori stalno.

"I za bosanski referendum je rečeno isto što i za britanski izlazak iz EU pre nekoliko meseci", navodi se u tekstu.

Ocenjuje se da je čak i indirektna podrška Moskve bosanskim Srbima za referendum u Republici Srpskoj bila veoma važna za sve strane u sukobu.

S jedne strane, lider Republike Srpske Milorad Dodik pobednički iz Moskve objašnjava svojim pristalicama da neće odustati, jer je s njim predsednik Rusije Vladimir Putin, a s druge, bosanski muslimani i Hrvati plaše Zapad da će, ako se ne umeša, Kremlj organizovati nezavisnost RS, i stvoriti sebi lojalnog satelita nasred Balkana, ocenjuje se u analizi.

U tekstu se navodi da je Zapadni Balkan "odavno toliko daleko od osnovnih spoljnopolitičkih prioriteta Rusije", da Moskva već nema nikakvu želju da igra ni konstruktivnu ni destruktivnu ulogu u rešavanju tamošnjih koflikata.

Dodikova putovanja u Moskvu su takođe tradicionalna stvar. On već mnogo godina dolazi u Rusiju i susreće se s Putinom. Ruski predsednik je spreman da potroši čas na prazan razgovor kako bi pomogao prijateljskom političaru da pobedi na izborima, navodi se u tekstu.

Moskovski Karnegi centar ocenjuje da su za Moskvu događaji u Bosni "nevažna stvar".

S tačke gledišta Kremlja, EU se ponaša dovoljno konstruktivno oko ruskih granica, zato i Kremlj nema nikakvih razloga da se ne ponaša konstruktivno oko evropskih granica.

"Zarad čega će Moskva pritiskati bosanske Srbe, da ih nagovara da se potčinjavaju centralnim organima vlasti? Da bi BiH brže postala država s normalnim upravljanjem i ušla u NATO? Prirodno, Moskva preferira da odloži njen ulazak, tim pre što je to ništa ne košta, dovoljna je jednosatna poseta predsednika RS", ocenjuje se u tekstu.

U analizi se navodi da su sva delovanja Rusije na Zapadnom Balkanu poslednjih godina pokazivala da je Moskva izgubila interes za taj region i da nema ništa protiv da Zapad konačno reši postjugoslovenske sukobe, makar i kroz ulazak tih zemalja u EU i NATO.

(Beta)