петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Московски Карнеги центар: Русија је индиректно подржала референдум у РС
Хроника

Московски Карнеги центар: Русија је индиректно подржала референдум у РС

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 26. септембар 2016.

 Москва је индиректно подржала референдум у Републици Српској, јер није било никаквог смисла да га посебно не подржи, оцењује данас Московски Карнеги центар и подсећа да је о референдуму Русија рекла да се не треба мешати у унутрашње ствари других држава, али да то говори стално.

"И за босански референдум је речено исто што и за британски излазак из ЕУ пре неколико месеци", наводи се у тексту.

Оцењује се да је чак и индиректна подршка Москве босанским Србима за референдум у Републици Српској била веома важна за све стране у сукобу.

С једне стране, лидер Републике Српске Милорад Додик победнички из Москве објашњава својим присталицама да неће одустати, јер је с њим председник Русије Владимир Путин, а с друге, босански муслимани и Хрвати плаше Запад да ће, ако се не умеша, Кремљ организовати независност РС, и створити себи лојалног сателита насред Балкана, оцењује се у анализи.

У тексту се наводи да је Западни Балкан "одавно толико далеко од основних спољнополитичких приоритета Русије", да Москва већ нема никакву жељу да игра ни конструктивну ни деструктивну улогу у решавању тамошњих кофликата.

Додикова путовања у Москву су такође традиционална ствар. Он већ много година долази у Русију и сусреће се с Путином. Руски председник је спреман да потроши час на празан разговор како би помогао пријатељском политичару да победи на изборима, наводи се у тексту.

Московски Карнеги центар оцењује да су за Москву догађаји у Босни "неважна ствар".

С тачке гледишта Кремља, ЕУ се понаша довољно конструктивно око руских граница, зато и Кремљ нема никаквих разлога да се не понаша конструктивно око европских граница.

"Зарад чега ће Москва притискати босанске Србе, да их наговара да се потчињавају централним органима власти? Да би БиХ брже постала држава с нормалним управљањем и ушла у НАТО? Природно, Москва преферира да одложи њен улазак, тим пре што је то ништа не кошта, довољна је једносатна посета председника РС", оцењује се у тексту.

У анализи се наводи да су сва деловања Русије на Западном Балкану последњих година показивала да је Москва изгубила интерес за тај регион и да нема ништа против да Запад коначно реши постјугословенске сукобе, макар и кроз улазак тих земаља у ЕУ и НАТО.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер