субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Морин Кормак: САД су Додику увеле санкције због кршење одлуке Уставног суда БиХ и зато што води дијалог о подели БиХ
Хроника

Морин Кормак: САД су Додику увеле санкције због кршење одлуке Уставног суда БиХ и зато што води дијалог о подели БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. јануар 2017.

 Санкције председнику Републике Српске, Милораду Додику уведене су јер су његови поступци били прво активно кршење одлуке Уставног суда БиХ, а овај корак имаће значајне последице, потврдила је амбасадорка САД, Морин Кормак.

- Овај корак је предузет јер Додик наставља водити дијалог о подели БиХ. Озбиљно смо схватили претње референдумом о сецесији и оно што он ради у кршењу владавине закона. Сматрамо да је то процес који треба окончати како би БиХ могла ићи даље. То не значи да нас не брине негативна реторика других политичара у БиХ - појаснила је Кормак.

Увођење санкција које проводи Министарство трезора САД назвала је важним кораком, а за то су се одлучили јер САД врло озбиљно схвата своју улогу оних који требају штитити Дејтонски споразум, али и због чињенице да САД снажно подржава европски пут БиХ.

 Недавне активности Додика попут провођење референдума у септембру који је он значајно водио кршећи одлуку Уставног суда БиХ, као и реторика коју је тада користио јасно је говорила у прилог заговарању даљим поделама у БиХ и стварању нових проблема - став је Кормакове.

Желећи бити потпуно јасна, казала је да је ово појединачна санкција, додајући да САД подржавају грађане Републике Српске те је изразила наду да ће им овај корак помоћи да напредују на путу да побољшају привреде и отварању нових радних места.

Најавила да ће САД наставити пружати помоћ РС кроз низ програма у оквиру Амбасаде САД, као и БиХ да оствари циљеве које је поставила, а то су евроатлантске интеграције.

Кормакова, међутим, није имала информације да ли ће неке друге државе поступити исто, али је посебно нагласила да је овај корак координисан с најближим партнерима.

Ово је уједно и порука свима, додала је, који подузимају кораке који су супротни одлукама Уставног суда, понављајући да је владавина закона кључна не само за БиХ него и за све земље које желе бити успјешне.

На питање зашто се то догађа неколико дана пре именовања нове америчке администрације, амбасадорка је још једном поновила да је увођење санкција процес унутар америчке владе који захтева пажљиво разматрање и зато треба времена, то су озбиљни кораци који се не предузимају олако.

- Овај процес је техничке природе у припреми и такав је када се поништава- закључила је, износећи податак да су на тој листи 192 особе из Балкана, неке особе су скинуте с те листе, али је то веома дуг бирократски процес.

Канцеларија за контролу имовине странаца под Министарством трезора, у консултацијама са Стате Департментом, званично је дефинисао статус Милорада Додика, председника Републике Српске, у складу с Извршном уредбом (Е.О.) 13304, коју је 28.5.2003. потписао председник Џорџ Буш.

Е.О. 13304 одобрава санкције против, између осталог, особа за које је утврђено да су активно опструирале или представљају значајну опасност у вези с активном опструкцијом проведбе Дејтонског споразума - цитат је из саопштења.

Као резултат данашњих санкција, сваки дио имовине или интерес за имовину Милорада Додика, а која је у поседу или под контролом особа из САД или која се налази унутар САД, мора бити блокиран.

Поред тога, генерално су забрањене трансакције држављана САД које укључују Додика.

Милорад Додик се успротивио Уставном суду БиХ и прекршио закон те представља значајну претњу у вези с ометањем провођења Дејтонског споразума.

Ова мера показује чврсто опредељење САД за Дејтонски споразум, суверенитет и територијални интегритет БиХ и континуирану европску интеграцију.

(ФЕНА-Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер