петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > МОР и фондација "Walk Free": Више од 40 милиона људи данас живи у ропству
Хроника

МОР и фондација "Walk Free": Више од 40 милиона људи данас живи у ропству

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. септембар 2017.

Процењује се да је 40,3 милиона људи било жртва модерног ропства у 2016. години, од чега четвртину чине деца, према новим статистикама објављеним данас.

Како пише Гардијан, а преноси Данас, цифре до којих су дошли Међународна организација рада (МОР) и фондација "Walk Free" показују да је прошле године 24,9 милиона људи широм света радило под присилом, док је око 15,4 милиона било у принудном браку. Деца чине 10 милиона од укупне цифре од 40,3 милиона.

Извештај за ову годину показује да 24,9 милиона људи ради под присилом, за 16 милиона се сматра да су у приватној економији, 4,8 милиона су принуђени на сексуалну експлоатацију, а 4,1 милион њих ради принудно на пословима које води држава.

"Оно што је изненађујуће у овим новим подацима је широка скала модерне трговине робовима, а чињеница да постоји 40 милиона људи широм света који су у некој форми модерног ропства једноставно није прихватљива", рекла је Фиона Дејвид, извршна директорка глобалног истраживања у фондацији "Walk Free".

"Када имате 24,9 милиона људи који раде под неком врстом претње или присиле у земљорадњи, риболову и на градилишту или у индустрији секса, а према подацима УН само је 63.000 жртава ропства пријављено властима током прошле године, онда јаз између самог проблема и недовољног одговора на глобалном нивоу постаје веома јасан", каже Фиона Дејвид.

Истраживање је показало да, иако су многи који су под присилним радом пријавили насиље или претњу, већина је експлоатисана због дуговања или им нису исплаћиване плате. "Открили смо да око 50 одсто од 24,9 милиона људи присилно ради због дугова. Веома је јасно како прислини рад утиче на целу породицу, пошто је 18 одсто радника мушког пола који су анкетирани рекло да су њихови послодавци директно претили њиховим породицама или деци", каже Микаел де Кок, виши статистичар у МОР.

Нови подаци о модерном ропству узимају у обзир и присилни брак, који је по први пут укључен у извештаје. "Није јасно зашто присилни брак није узиман у обзир као облик ропства у извештајима. Када имамо случај да је неко продат за брак и да је принуђен на бесплатан рад у домаћинству и нема сексуалну независност, ако томе одузмемо етикету брака не остаје ништа друго него ропство и зато морамо да скренемо пажњу на то, да би људи могли да виде о чему се заправо ради", каже Фиона Дејвид.

Према последњим подацима, модерно ропство је највише заступљено у Африци, следе Азија и Пацифик, иако се сматра да ове размере треба посматрати са дозом опреза, с обзиром на немогућност да се дође до поузданих података из арапских земаља и Америке, преноси Гардијан.

"Сматрамо да је цифра од 40,3 милиона најпоузданији податак до сада, иако верујемо да је то само конзервативна процена пошто постоје милиони људи до којих нисмо могли да допремо у зонама сукоба или на мигрантским рутама или нисмо били сигурни у прикупљене податке као што је случај са заливским земљама, где су нас доступност и језичке баријере спречили да допремо до заједница радника миграната", објашњава Де Кок.

Истраживачи су закључили да се више од 70 одсто од 4,8 милиона жртава сексуалне трговине налази у Азији и пацифичком региону, док је присилни брак најзаступљенији у афричким земљама. Истраживања су обављена узимајући у обзир податке током последњих пет година, укључујући и разговоре са више од 71.000 људи у 48 земаља. МОР и фондација "Wалк Фрее" су узели у обзир и податке до којих је дошла Међународна канцеларија за миграције при УН и друге агенције УН.

Последњи подаци показују пораст у односу на претходну процену да у свету има 21 милион људи који су присиљени на рад. Овај пораст се приписује бољим начинима извештавања и методама истраживања, као и томе што је у рачуницу први пут укључен присилни брак као облик модерног ропства. Истраживање је спроведено као један од корака у постизању циља - да се искорене сви облици ропства, трговине људима и злоупотребе деце у раду.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер