петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Момир Турудић: Шешељ тренутно даје пуну подршку Вучићу, али међу овим кумовима често је вероломство
Хроника

Момир Турудић: Шешељ тренутно даје пуну подршку Вучићу, али међу овим кумовима често је вероломство

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. фебруар 2017.

 Новинар Момир Турудић каже да је трагично да разлаз Вучића и Николића буде толико важно државно питање, а не питање једне странке. Актуелног председника не види нигде више на политичкој сцени, јер је "Вучић одлучио да је време за његову политичку пензију". Шешељ даје подршку Вучићу, али не знам шта ће бити ако обојица уђу у други круг, наводи.

Ма колико анкете указују на то да ће ово бити најмање неизвесни избори, и да се поставља само питање да ли ће Александар Вучић победити у првом или другом кругу, не може се предвидети шта ће се заиста дешавати, рекао је гост Новог дана.

Питање свих питања је како ће гласати коалициони партнери, затим колико људи ће изаћи на изборе и како ће се поделити на кандидате опозиције, навео је.

Такође је додао да се тешко може прогнозирати колико процената ће узети Војислав Шешељ.

"Тешко је измерити Шешељево бирачко тело, сигурно је да оно расте. У овом тренутку, Шешељ даје подршку Александру Вучићу, од самог почетка кампање, што се видело у овом случају са Томиславом Николићем. Али, шта ће се десити ако на пример Шешељ уђе у други круг са Вучићем, то је тешко предвидети... Видели смо да међу њима тројицом, међу кумовима, то вероломство се јако често дешава, а да се после тога јако добро удружују и сарађују без проблема... Али у сваком случају један другог јако добро познају", каже.

"Нема логике за парламентарне изборе, није било ни за прошле"

На питање да ли ће бити парламентарних избора, рекао је да ни за прошле није било логичног разлога. Констатује да се питање парламентарних избора диже због тога што је Александар Вучић увек у кампањи у којој се нешто чека, па обећава да ће народ имати одговор до Сретења, па до понедељка...

"Нема логике, ни за прошле је није било, ни за ове нема", каже Турудић и додаје: "Једино рационално објашењење би могло да буде да Александар Вучић, уз своју личност и победу на председничким изборима, жели да изгура оно мало опозиције у парламенту која је једва прешла цензус и да се нада да ће тако бити још мање гласова против власти у неком будућем сазиву парламента".

Турудић оцењује да је Покрет "Доста је било" прилично непредвидљив. Упитан да прокоментарише позив који је Ненад Чанак упутио Јеремићу и Јанковићу да се договоре о једном кандидату, рекао је да лидер ЛСВ игра улогу неког старијег брата, и да не зна шта би ова двојица председничких кандидата добила тиме да оду на те разговоре.

"Вучић је стално у некој врсти кампање или ванредног стања, и то већ више није случајно... Његова власт је од 2012. све јача и стабилнија, резултати избора све бољи, а опет стално је у кампањи. Између кампање имамо покушаје државног удара, атентати или покушаји атентата, нешто драматично, а после тога имамо најаве избора и три или четири месеца чекања да се формира влада и опет испочетка", навео је.

Колегиница Зора Дрчелић (новинарка недељника Време) је то добро дефинисала - да је он (Вучић) човек који другачије не може да функционише, додао је Турудић.

Не разумем шта је спорно да председник Владе и председник државе буду из различите политичке опције - зна се шта су њихова овлашћења, и може да дође до несугласица, али то је део демократског процеса, каже.

Оцењује да код Вучића не долази у обзир било каква могућност да постоји глас против, па ни сарадња до које би дошло ротацијом власти између њега и Николића. "Али та врста егоцентризма и жеља да се све има је јача од било чега".

Турудић наводи да је онда Николић прошао таблоидно блато које је прошао, а да је Вучић за то време ћутао, па после изашао и рекао: Ја нисам никад ништа лоше рекао (за Николића) и нећу ниједну лошу реч икада да кажем.

"Почела је прича око тога: "Кандидујем се због јединства Србије да не би била два пилота у авиону"... Да би се завршило тиме: Не, не може да се кандидује и неко ко је са мном и ко мисли исто што и ја", наводи Турудић.

Он оцењује да је трагично да је разлаз Вучића и Николића буде толико важно државно питање, а не питање једне странке. Цела земља се тресе да ли ће се Николић кандидовати, да ли ће то ослабити Вучића, пет дана се о томе прича, наводи.

"Вучић је одлучио да је време за Николићеву пензију"

Како каже, актуелног председника Николића нигде не види (на политичкој сцени) после свега овога. "Видели смо ту врсту обрачуна између некада блиских сарадника, који су то раније радили и са својим политичким оцем Војиславом Шешељем...  Разлог је баналан - подела моћи и свега што иде уз моћ - функција, пара и свега осталог".

Оцењује да је Николић подигао температуру, да је праг трпљења код њега подигнут, јер је развлачен кроз медије, а и мисли да је заслужио више: " А Вучић је одлучио да је време за његову политичку пензију".

Добиће можда нешто мало (што се тиче политичке пензије), протоколарно, ако Вучић буде био вољан да му нешто удели, за своје сараднике, породицу, наводи новинар Времена.

Николић је, после свега што смо видели, спреман за политичку пензију, каже Турудић и додаје да сматра да је и актуелни председник јако добро свестан тога.

"Кумови данашње Србије" 

У свом тексту у "Времену" под називом "Кумови данашње Србије", Турудић пише да је судбина ове земље везана за судбине кумова.

Турудић наводи да се чини да од деведесетих па све до данас није било тројице који су више оличавали своју везаност за све оно што се дешавало у овој земљи, и какве су све улоге имали, шта су причали.

Прошло је 27 година од када су њих тројица политичари за које се везују многе битне ствари, нису једини наравно, све оно што се дешавало девеседетих не везује се само за СРС, у првом реду везује се за СПС, каже.

"Савамала јако жуља ову власт"

Осврћући се на случај "Савамала" каже да постоји нека врста опструкције и чекања да се све заборави. Како оцењује, карактеристика власти је да афере затрпава нечим другим, па се зато гомила других афера скупља. Подсетио је да ништа не знамо о случају убиства допломатских радника у Либија, а да је била формирана и радна група, ту је и афера Лончар, а да је Савамала крупнији случај, који јако жуља власт.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер