Početna strana > Hronika > Mohamed Zuei: Varvarska agresija na narod Libije
Hronika

Mohamed Zuei: Varvarska agresija na narod Libije

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 20. mart 2011.

Tripoli - Libijske vlasti su u subotu pred ponoć potvrdile da su "civilni i vojni ciljevi" u nekoliko gradova, uključujući Tripoli i Sirtu, pogođeni bombardovanjem "varvara" sa Zapada, a govore i o žrtvama.

Sjedinjene Države i Velika Britanija su objavile da su ispalile više od 110 krstarećih raketa "Tomahavk" sa brodova i iz podmornica na više od 20 ciljeva na libijskj obali, uključujući i sisteme protiv-avionske odbrane i čvorišta vojne komunikacije.

- Zapadne zemlje su izvele napada iz vazduha na nekoliko mesta u Tripoliju i Misrati, ziazivajući teška oštećenja infrastrukture - rekao je predsednik Parlamenta Mohamed Zuei na konferenciji za štampu u Tripoliju.

- Ova varvarska agresija protiv naroda Libije dolazi nakon naše objave prekida vatre - rekao je on.

- Veliki broj civila je ranjen u napadu, bolnice su preplavljene, a ambulantna služba i dalje pokušava da im pomogne - dodao je on, ne precizirajući broj žrtava i ciljeva.

- Ova agresija neće ubediti ljude Libije da se predaju bandama na čelu sa Al-Kaidom - rekao je Zuei.

Vlada je u više navrata optužila pobunjenike da su plaćenici ekstremističke mreže Al Kaida.

Prema rečima portparola Oružanih snaga Libije, koje prenosi državna televizija, bombardovani su i rezervoari za gorivo odakle se snabdeva Misrata, treći po veličini grad Libije, 200 kilometara istočno od Tripolija.

- Civilni ciljevi u Tripoliju su meta napada aviona krstaških neprijatelja - rekao je on.

Svedoci su ranije izvestili o jakim eksplozijama na istoku od Tripolija gde su se vatrene lopte videle na horizontu, a nije bilo moguće utvrditi poreklo eksplozija.

"Civilni ciljevi" u primorskim gradovima Zuara, Sirta - rodni grad pukovnika Gadafija, i Bengazi - uporištu pobunjenika, takođe su pogođeni, rekao je portparol.

U izjavi emitovanoj u subotu kasno uveče, libijski lider Moamer Gadafi je zapretio da će napasti "civilne i vojne" ciljeve na Mediteranu i rekao da su "skladišta oružja" otvorena za odbranu zemlje.

Libija traži hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN

Tripoli - Libija je noćas zatražila hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN posle početka zapadne vojne intervencije protiv snaga Moamera Gadafija.

U prvoj fazi te operacije koja je započela u subotu popodne, učestvovali su francuski, britanski i američki avioni. Prema podacima Pentagona ispaljeno je 112 projektila i pogođeno 20 ciljeva.

Vojna akcija je počela na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN kojom se uspostavlja zona zabrane letova nad Libijom.

Libija je noćas saopštila da tu rezoluciju usvojenu u četvrtak smatra nevažećom.

Okončan prvi talas višefaznog napada na Libiju

Vašington - Američki i britanski ratni brodovi i podmornice su učestvovali u prvoj fazi raketnog napada na protiv-avionsku odbranu Libije, ispalivši u subotu 112 krstarećih raketa "tomahavk" na više od 20 ciljeva u primorju da bi raščistili put za patrole iz vazduha koje će przemljiti libijsko vazduhoplovstvo.

U najavi misije tokom posete Brazilu, predsednik Barak Obama rekao je da je nerado pribegao sili, ali je uveren da je neophodno da se spasu životi civila. On je ponovio da neće poslati američke kopnene trupe u Libiju.

Jasno je da SAD nameravaju da ograniče svoju ulogu u intervenciji u Libiji, ukazuje agencija AP, fokusirajući se prvo na onemogućavanje libijske protiv-avionske odbrane, a zatim ostavljajući evropskim i možda arapskim zemljama da sprovedu zabranu letova iznad Libije.

Viceadmiral Vilijam E. Gortni, šef Zajedničkog štaba je rekao da su glavne mete napaa krstarećim raketanma u subotu bile libijske rakete zemlja-vazduh SA-5 koje se smatraju umerenom pretnjom za savezničke

Libijska protiv-avionska odbrana se zasniva na starijoj verziji sovjetske tehnologije, ali je Gortni rekao da je sposobna da ugrozi savezničke avione.

Takođe su gađani radari za rano upozoravanje i objekti sistema komunikacije, rekao je Gortni.

Rakete "tomahavk" su pogodile ciljeve posle jednog sata leta sa američkih i britanskih brodova na Mediteranu.

SAD imaju najmanje 11 brodova u Mediteranu, uključujući tri podmornice, dva razarača, dva desantna broda i komandni brod "Maunt Vitni". U toj oblasti su i izviđački avioni Ratne mornarice P-3 i EP-3.

Gortnei je rekao da je potrebno i 12 sati do procene efikasnosti subotnjeg napada. Tada će bespilotna izviđačka letelica "global hok" na velikoj visini nadleteti gađane oblasti da bi se dobila preciznija slika, rekao je admiral.

On nije želeo da kaže koliko dugo će trajti napadi na libijsku odbranu, ali je naglasio da je subotnji napad krstarećim raketama bio prva faza višestepene misije.

(Beta)
 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner