Хроника

Мохамед Зуеи: Варварска агресија на народ Либије

Штампа
недеља, 20. март 2011.

Триполи - Либијске власти су у суботу пред поноћ потврдиле да су "цивилни и војни циљеви" у неколико градова, укључујући Триполи и Сирту, погођени бомбардовањем "варвара" са Запада, а говоре и о жртвама.

Сједињене Државе и Велика Британија су објавиле да су испалиле више од 110 крстарећих ракета "Томахавк" са бродова и из подморница на више од 20 циљева на либијскј обали, укључујући и системе против-авионске одбране и чворишта војне комуникације.

- Западне земље су извеле напада из ваздуха на неколико места у Триполију и Мисрати, зиазивајући тешка оштећења инфраструктуре - рекао је председник Парламента Мохамед Зуеи на конференцији за штампу у Триполију.

- Ова варварска агресија против народа Либије долази након наше објаве прекида ватре - рекао је он.

- Велики број цивила је рањен у нападу, болнице су преплављене, а амбулантна служба и даље покушава да им помогне - додао је он, не прецизирајући број жртава и циљева.

- Ова агресија неће убедити људе Либије да се предају бандама на челу са Ал-Каидом - рекао је Зуеи.

Влада је у више наврата оптужила побуњенике да су плаћеници екстремистичке мреже Ал Каида.

Према речима портпарола Оружаних снага Либије, које преноси државна телевизија, бомбардовани су и резервоари за гориво одакле се снабдева Мисрата, трећи по величини град Либије, 200 километара источно од Триполија.

- Цивилни циљеви у Триполију су мета напада авиона крсташких непријатеља - рекао је он.

Сведоци су раније известили о јаким експлозијама на истоку од Триполија где су се ватрене лопте виделе на хоризонту, а није било могуће утврдити порекло експлозија.

"Цивилни циљеви" у приморским градовима Зуара, Сирта - родни град пуковника Гадафија, и Бенгази - упоришту побуњеника, такође су погођени, рекао је портпарол.

У изјави емитованој у суботу касно увече, либијски лидер Моамер Гадафи је запретио да ће напасти "цивилне и војне" циљеве на Медитерану и рекао да су "складишта оружја" отворена за одбрану земље.

Либија тражи хитну седницу Савета безбедности УН

Триполи - Либија је ноћас затражила хитну седницу Савета безбедности УН после почетка западне војне интервенције против снага Моамера Гадафија.

У првој фази те операције која је започела у суботу поподне, учествовали су француски, британски и амерички авиони. Према подацима Пентагона испаљено је 112 пројектила и погођено 20 циљева.

Војна акција је почела на основу резолуције Савета безбедности УН којом се успоставља зона забране летова над Либијом.

Либија је ноћас саопштила да ту резолуцију усвојену у четвртак сматра неважећом.

Окончан први талас вишефазног напада на Либију

Вашингтон - Амерички и британски ратни бродови и подморнице су учествовали у првој фази ракетног напада на против-авионску одбрану Либије, испаливши у суботу 112 крстарећих ракета "томахавк" на више од 20 циљева у приморју да би рашчистили пут за патроле из ваздуха које ће прземљити либијско ваздухопловство.

У најави мисије током посете Бразилу, председник Барак Обама рекао је да је нерадо прибегао сили, али је уверен да је неопходно да се спасу животи цивила. Он је поновио да неће послати америчке копнене трупе у Либију.

Јасно је да САД намеравају да ограниче своју улогу у интервенцији у Либији, указује агенција АП, фокусирајући се прво на онемогућавање либијске против-авионске одбране, а затим остављајући европским и можда арапским земљама да спроведу забрану летова изнад Либије.

Вицеадмирал Вилијам Е. Гортни, шеф Заједничког штаба је рекао да су главне мете напаа крстарећим ракетанма у суботу биле либијске ракете земља-ваздух СА-5 које се сматрају умереном претњом за савезничке

Либијска против-авионска одбрана се заснива на старијој верзији совјетске технологије, али је Гортни рекао да је способна да угрози савезничке авионе.

Такође су гађани радари за рано упозоравање и објекти система комуникације, рекао је Гортни.

Ракете "томахавк" су погодиле циљеве после једног сата лета са америчких и британских бродова на Медитерану.

САД имају најмање 11 бродова у Медитерану, укључујући три подморнице, два разарача, два десантна брода и командни брод "Маунт Витни". У тој области су и извиђачки авиони Ратне морнарице П-3 и ЕП-3.

Гортнеи је рекао да је потребно и 12 сати до процене ефикасности суботњег напада. Тада ће беспилотна извиђачка летелица "глобал хок" на великој висини надлетети гађане области да би се добила прецизнија слика, рекао је адмирал.

Он није желео да каже колико дуго ће трајти напади на либијску одбрану, али је нагласио да је суботњи напад крстарећим ракетама био прва фаза вишестепене мисије.

(Бета)
 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]