Početna strana > Hronika > Moamer Gadafi sahranjen u pustinji
Hronika

Moamer Gadafi sahranjen u pustinji

PDF Štampa El. pošta
utorak, 25. oktobar 2011.

Na poglavlje sa izlaganjem tela Muamera Gadafija u frižideru jednog supermarketa konačno je stavljena tačka sahranjivanjem bivšeg libijskog vođe na nepoznatoj pustinjskoj lokaciji. Obred je izvršen u tajnosti, u zoru, a grobno mesto nije obeleženo. Nacionalni prelazni savet je istovremeno sa Gadafijem u Sahari sahranio i njegovog sina Mutasima i bivšeg ministra odrane Abu Bakra Junisa DŽabera.

Prema potvrdama iz Nacionalnog prelaznog saveta, sahrani su prisustvovale samo „dve poverljive osobe”, mada se u drugim izvorima tvrdi da ih je bilo četiri.

Oni su se, navodno, zakleli nad Kuranom da nikada i nikome neće odati tu tajnu. Predstavnik vojnog saveta u Misurati je, međutim, potvrdio da će grob Gadafija biti pokazan predstavnicima međunarodnih organizacija ukoliko to zatraže.

Nove vlasti se očigledno plaše da se Gadafijev grob ne pretvori u mesto okupljanja njegovih pristalica kojih još ima u Libiji. Velika misterija za novu garnituru vlasti jeste i stav koji će u novonastaloj situaciji zauzeti plemena koja su bila odana nekadašnjem vođi.

Pleme Gadafi je izrazilo želju da preuzme tela bivšeg lidera i njegovog sina kako bi ih u skladu sa Gadafijevom željom sahranili u njegovom rodnom Sirtu. Ovu želju je nova vlast odbacila.

„Nacionalni prelazni savet nije želeo da grob postane svetilište, pa je članovima plemena dozvoljeno da se mole nad telom, ali je ono nakon toga odneseno u nepoznatom pravcu u pustinji gde je i pokopano”, javlja Al DŽazira.

Razlog više za sahranjivanje bilo je raspadanje tela, koje nije bilo moguće usporiti jer su, kako tvrde očevici, vrata frižidera u kojem je telo bilo smešteno stalno otvarana zbog ogromnog interesovanja građana da se fotografišu pored mrtvog Gadafija.

Ovo međutim ni iz daleka nije kraj libijske sage. Nove vlasti nastavljaju poteru za drugim Gadafijevim sinom Saifom al Islamom, koji se, kako se veruje, priprema da pobegne iz zemlje. On se navodno krije u pustinji prema Nigeru i Alžiru i ima lažni pasoš.

Da za Libiju Gadafijevim obaranjem sa vlasti i potonjom likvidacijom automatski dolazi bolje vreme gotovo da niko više i ne veruje, a najave nove vlasti da će pravni sistem u budućnosti biti zasnovan na šerijatskom zakonu samo su potkrepile sumorne prognoze. Ima i onih koji za sve krive „spoljni faktor”, pa se tako juče oglasio i iranski predsednik Mahmud Ahmadinežad koji je pozvao libijski narod da se ujedini kako bi sprečio zapadne sile da preuzmu kontrolu nad njihovom zemljom i opljačkaju njeno bogatstvo.

„Njihov primaran cilj je da preuzmu kontrolu nad Libijom i da njenom narodu pokušaju da nametnu nerevolucionarne i nenarodne lidere”, rekao je Ahmadinežad u govoru, prenošenom uživo na iranskoj državnoj televiziji, koji je održao u provinciji Južni Horasan.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner