четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Моамер Гадафи сахрањен у пустињи
Хроника

Моамер Гадафи сахрањен у пустињи

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 25. октобар 2011.

На поглавље са излагањем тела Муамера Гадафија у фрижидеру једног супермаркета коначно је стављена тачка сахрањивањем бившег либијског вође на непознатој пустињској локацији. Обред је извршен у тајности, у зору, а гробно место није обележено. Национални прелазни савет је истовремено са Гадафијем у Сахари сахранио и његовог сина Мутасима и бившег министра одране Абу Бакра Јуниса Џабера.

Према потврдама из Националног прелазног савета, сахрани су присуствовале само „две поверљиве особе”, мада се у другим изворима тврди да их је било четири.

Они су се, наводно, заклели над Кураном да никада и никоме неће одати ту тајну. Представник војног савета у Мисурати је, међутим, потврдио да ће гроб Гадафија бити показан представницима међународних организација уколико то затраже.

Нове власти се очигледно плаше да се Гадафијев гроб не претвори у место окупљања његових присталица којих још има у Либији. Велика мистерија за нову гарнитуру власти јесте и став који ће у новонасталој ситуацији заузети племена која су била одана некадашњем вођи.

Племе Гадафи је изразило жељу да преузме тела бившег лидера и његовог сина како би их у складу са Гадафијевом жељом сахранили у његовом родном Сирту. Ову жељу је нова власт одбацила.

„Национални прелазни савет није желео да гроб постане светилиште, па је члановима племена дозвољено да се моле над телом, али је оно након тога однесено у непознатом правцу у пустињи где је и покопано”, јавља Ал Џазира.

Разлог више за сахрањивање било је распадање тела, које није било могуће успорити јер су, како тврде очевици, врата фрижидера у којем је тело било смештено стално отварана због огромног интересовања грађана да се фотографишу поред мртвог Гадафија.

Ово међутим ни из далека није крај либијске саге. Нове власти настављају потеру за другим Гадафијевим сином Саифом ал Исламом, који се, како се верује, припрема да побегне из земље. Он се наводно крије у пустињи према Нигеру и Алжиру и има лажни пасош.

Да за Либију Гадафијевим обарањем са власти и потоњом ликвидацијом аутоматски долази боље време готово да нико више и не верује, а најаве нове власти да ће правни систем у будућности бити заснован на шеријатском закону само су поткрепиле суморне прогнозе. Има и оних који за све криве „спољни фактор”, па се тако јуче огласио и ирански председник Махмуд Ахмадинежад који је позвао либијски народ да се уједини како би спречио западне силе да преузму контролу над њиховом земљом и опљачкају њено богатство.

„Њихов примаран циљ је да преузму контролу над Либијом и да њеном народу покушају да наметну нереволуционарне и ненародне лидере”, рекао је Ахмадинежад у говору, преношеном уживо на иранској државној телевизији, који је одржао у провинцији Јужни Хорасан.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер