четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Моамер Гадафи: Наша слобода неће бити поклоњена ни Америци ни Британији
Хроника

Моамер Гадафи: Наша слобода неће бити поклоњена ни Америци ни Британији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 22. фебруар 2011.

Моамер ел Гадафи јуче најавио обрачун са „наркоманима и агентима Америке" и рекао да ни по коју цену неће отићи из земље н Источни део земље и град Бенгази ван контроле Гадафија, Триполијем патролирају трупе одане режиму. Уништена писта на цивилном аеродрому у Бенгазију. Граница ка Египту отворена

Либијски лидер Моамер ел Гадафи изјавио је да ни мртав неће препустити власт побуњеницима и најавио одлучан обрачун са демонстрантима и побуњеним јединицама војске и полиције. У говору који нема много пандана у аналима политичке историје света, Гадафи је позвао на освету над онима који су, по њему, агенти империјалних сила.

- Наша слобода неће бити поклоњена никоме, ни Америци, ни Британији! Ми смо почели рат са њима на тлу Либије - рекао је Гадафи.

- Млади, али не пацови нагутани таблетама, од ноћас ће добити задатак да обезбеде градове. Њима ће помоћи племена, а не агенти Америке. Где сте били ви, пацови, ви брадоње, када су бомбе падале на моју кућу и убијале моју децу? Ви аплаудирате свом господару, Америци.

Либијски народ нема шта да демонстрира, ако неко има неке примедбе, за то постоје народни комитети, а демонстрације воде у оружану побуну. Нећемо дозволити да демонстранти претворе Либију у исламистичку земљу - гневно је рекао вођа Либијске Џамахирије.

Ко може да наследи пуковника Гадафија

Највећи политички противник Гадафија делује изван граница ове земље. У питању је Национална конференција либијске опозиције (НЦЛО), кровна организација под чијим окриљем делује неколико странака и покрета. Највећи члан ове коалиције је до 2008. године био Национални фронт спасења Либије, организација формирана још 1981. године.

Као једна од фигура које би могле да предводе обнову постгадафијевске Либије помиње се адвокат Хади Шалуф, веома угледни правник, који је побегао из Либије након што му је Гадафијев најстарији син убио оца.

 Деманти масакра

Досадашњи број жртава у Либији процењује се на најмање неколико стотина. У ескалацији насиља над грађанима коришћени су, према сведочењима демонстраната, чак и борбени хеликоптери и авиони. Грађани су преко Твитера известили да су током понедељка владине трупе уклањале лешеве са улица Триполија, на којима су дан пре тога виђене праве оргије насиља које су спроводили најамници из Чада, Дарфура, али и Европе. Власти су неубедљиво демантовале наводе о масакру у Триполију над демонстрантима, објаснивши да су огромне ране на њиховим телима последица тога што су демонстранти „трчали преко лешева".

Либија је од јуче фактички подељена земља: запад државе је још увек Гадафијево упориште, са трупама лојалним Гадафију које патролирају Триполијем, док се на истоку, од Бенгазија до пустињских градова, власт пуковника више не врши.

Наоружани цивили

Новинар ЦНН-а Бен Ведемен је први репортер велике стране медијске куће који је успео да пређе западну границу Египта и пошаље извештај са истока Либије. Према Ведеменовом извештају, живот у источној Либији, у којој више нема ни трага од Гадафијеве страховладе, одвија се мање-више нормално:

На друмовима се виде наоружани млади људи у цивилној одећи, који проверавају лична документа, постављају питања и завирују у аутомобиле. Били су веома срећни да виде стране новинаре", написао је Ведемен. Он је испричао и живописне детаље о исповестима обичних људи о Гадафијевој владавини:

„Видите ли овај мотел? То је саградио Гадафијев син, и добро се уградио. Ова кућа тамо је отета од власника и поклоњена Гадафијевом сину. А ове експлозије на обзорју, то је официр лојалан Гадафију дигао у ваздух складиште муниције пре него што је побегао у Триполи", пренео је Ведемен речи једног младића.

Уништена писта

Писте на аеродрому у Бенгазију су уништене у насиљу које је потресло Либију, изјавио је јуче министар спољних послова Египта Ахмед Абул Гејт.

- Када је реч о истоку Либије, аеродромске писте у Бенгазију су уништене. Авиони не могу да слете на тај аеродром - изјавио је шеф дипломатије Египта на конференцији за новинаре у Каиру.

Египатска војска је послала гарду да ојача границу са Либијом, али је оставила отворен главни гранични прелаз Салум, како би дозволила болеснима и повређенима да уђу у Египат.

Висока комесарка УН за људска права Нави Пилај упозорила је јуче власти Либије да се систематски напади против цивилног становништва у тој земљи могу сматрати „злочинима против човечности". Министар спољних послова Немачке Гидо Вестервеле изјавио је да ће санкције против Либије бити неизбежне ако режим настави насилно да се обрачунава са учесницима протеста у тој земљи.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер