субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ: Србија постигла добре резултате у домену монетарне стабилизације и фискалне консолидације
Хроника

ММФ: Србија постигла добре резултате у домену монетарне стабилизације и фискалне консолидације

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. октобар 2015.

Заменик директора Међународног монетарног фонда Мин Жу похвалио је у Лими напредак Србије у спровођењу трогодишњег "стенд бај" аранжмана из предострожности који је влада почетком 2015. закључила са том међународним финансијском институцијом, истакавши да су посебни резултати остварени у домену макро монетарне стабилизације и фискалне консолидације.

Жу је, на састанку са гувернером Народне Банке Србије (НБС) Јоргованком Табаковић и министром финансија Душаном Вујовићем, истакао и да преокрет тренда раста бруто друштвеног производа, са негативног на позитиван, неоспорно указује на позитиван помак у спровођењу програма.

Током тог билатералног сусрета који претходи отварању Годишње скупштине Одбора гувернера ММФ и Светске банке која се ове године одржава у перуанској престоници Лими, Жу је показао велико интересовање и познавање спровођења програма у Србији.

Табаковић је том приликом указала и да је одговорна фискална политика коју је водила Влада Србије омогућила централној банци да у већој мери релаксира монетарну политику и снизи референтну каматну стопу, чиме је, са своје стране НБС дала подстицај расту.

- Референтна каматна стопа је снижена на до сада најнижи ниво и тиме смо, и поред дезинфлаторних притисака, избегли улазак у дефлацију, а истовремено смо дали и одређени подстицај економском расту”, рекла је Табаковић.

Вујовић је говорећи о наредним корацима у спровођењу Програма рекао да Србија треба да истраје у структурним реформама које су већ започете и да настави путем динамичног привредног раста и стабилне макроекономске ситуације.

Жу је у закључку сусрета додао да су у наредном периоду за Србију приоритети стабилизација позитивних трендова и активније управљање јавним дугом због изазова који долазе из међународног окружења као и решење НПЛ на основу Стратегије која је већ усвојена и наставак структурних реформи.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер