четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ одобрио још седам милијарди долара Украјини
Хроника

ММФ одобрио још седам милијарди долара Украјини

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. јун 2009.

КИЈЕВ, МОСКВА – Премијерка Украјине Јулија Тимошенко изјавила је да ће њена земља до краја ове године добити од Међународног монетарног фонда (ММФ) још седам милијарди долара, у оквиру зајма вредног око 16,5 милијарди долара који је одобрен јесенас, пренела су данас московска електронска гласила.

Украјина је до сада од ММФ-а добила две транше зајма, у укупној вредности од шест милијарди долара, да би стабилизовала привреду која је претрпела велику штету због текуће глобалне финансијско-економске кризе.

Бруто домаћи производ (БДП) Украјине опао је у првом кварталу ове године око 20 одсто, а све прогнозе за целу 2009. су врло неповољне, иако Тимошенкова сматра да ће се привредна ситуација у њеној земљи знатно побољшати до краја ове године.

Премијерка Украјине је синоћ, после седнице владе, истакла да су стручњаци ММФ-а у најновијој анализи дошли до закључка да у наредих шест месеци треба очекивати „оздрављање украјинске привреде”.

Независни домаћи економисти, чије мишљење преносе кијевска гласила, упозоравају, међутим, да је украјинска привреда оптерећена бременом великих спољних и унутрашњих дугова и да се може опоравити „тек на дужи рок” и само под условом да се битно поправи и стање у глобалној економији.

Економиста Наталија Витренко, која је у више сазива била и депутат нациналнг парламента, сматра да ће Украјина у наредним годинама имати „великих проблема да уредно сервисира спољни дуг” који премашује 105 милијарди долара.

Витренкова наводи да је извоз практично преполовљен и да ће због тога отплата раније узетих зајмова морати да се обавља уз помоћ нових кредита, а то је, према њеном мишљењу, „најгори могући сценарио” за ионако „клецаву” украјинску привреду.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер