петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ: Неопходно је да се Србија придржава договорене политике
Хроника

ММФ: Неопходно је да се Србија придржава договорене политике

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. август 2011.

БЕОГРАД - Мисија Међународног монетарног фонда (ММФ) наставља данас двонедељне разговоре с представницима Владе Србије о новом аранжману из предострожности и после тродневних састанака постало је јасно да ће Србији бити одобрен нови аранжман само уколико се буде стриктно придржавала договорене монетарне и фискалне политике.

Нови аранжман с ММФ-ом из предострожности за Србију је у овом моменту посебно важан, због реалне претње да би нови талас светске економске кризе могао да се прелије на нашу земљу, истакли су учесници јучерашњег Танјуговог округлог стола „Да ли је Србија спремна за други удар светске економске кризе”.

Од Фонда се очекује да има надзорну и контролну функцију, а сарадња са том међународном финансијском институцијом знак је за стране повериоце и инвеститоре да су њихова улагања у Србији сигурна, оцена је аналитичара и представника владе.

Током двонедељних разговора биће речи и о мерама економске политике ради превазилажења спољних ризика и ублажавања евентуалних последица кризе.

У оквиру структурних реформи разговараће се о јавним предузећима и реформама у здравству, просвети и пензионом систему, као и о унапређењу инвестиционе климе.

Економски саветник премијера Јуриј Бајец, који је учествовао на Округлом столу Танјуга, пренео је да су представници мисије ММФ-а и српског Министарства финансија данас разговарали како да се дефинише ребаланс буџета за ову годину, као и о оквирима републичког буџета за 2012.

Бајец је у изјави новинарима указао да су у Закону о буџетском систему постављени оквири јавних расхода и прихода, тако да би дефицит државне касе у 2012. години требало да буде нижи од овогодишњих 4,2 одсто бруто домаћег производа.

Због тога се мора стриктно поштовати договорена монетарна и фискална политика, с нагласком на ову другу, да би Србија могла да склопи нови аранжман из предострожности с ММФ-ом, казао је Бајец и додао да он није сигуран да је нашој земљи сада потребно нових милијарду евра за јачање девизних резерви Народне банке.

И потпредседница Владе Србије за привредни и регионални развој Верица Калановић састала се јуче с делегацијом ММФ-а и том приликом је постигнута сагласност да је неопходно унапредити контролу управљања инфраструктурним пројектима у Србији на свим нивоима.

Јача контрола у вођењу инфраструктурних пројеката постигла би се, с једне стране, кроз контролу трошења уложених средстава, а с друге стране, кроз мерење ефеката завршених инфраструктурних пројеката на даљи развој наше земље, наведено је у саопштењу после састанка.

Калановићева је истакла да је приликом програмског вишегодишњег планирања буџета потребно утврдити тачно одређени проценат за реализацију инфраструктурних пројеката, а на тај начин обезбедила би се развојна компонента буџета, у циљу даљег напретка и јачања Србије.

Званични разговори почели су у понедељак, 22. августа, традиционалним одржавањем пленарне седнице у Народној банци, на којој су учествовали представници Владе Србије и мисије ММФ-а.

После званичних сусрета и разговора с премијером Мирком Цветковићем, потпредседником владе Јованом Кркобабићем и министром рада и социјалне политике Расимом Љајићем, најављено је да ће, након разговора ММФ-а с представницима Министарства финансија о ребалансу буџета који је планиран у септембру, бити утврђени и оквири буџета за 2012. годину.

Представници ММФ-а и премијер Цветковићем сагласили су се да је и у наредном периоду неопходно стриктно поштовање фискалних правила у Србији, спровођење уштеда на свим нивоима власти, као и наставак спровођења реформи у циљу унапређења инвестиционе климе.

Премијер Цветковић је оценио да је аранжман из предострожности са ММФ-ом, који не подразумева обавезно повлачење средстава, веома важан за нашу земљу, јер свим страним инвеститорима представља потврду да Србија води кредибилну економску политику.

На састанку Цветковића с делегацијом ММФ-а, коју предводи Алберт Јегер, сагледана су макроекономска кретања до краја године, а председник владе је нагласио да ће у октобру доћи до усклађивања и повећања плата и пензија, како је и предвиђено законом.

Министар Љајић је током састанка у прошли понедељак са мисијом ММФ-а рекао да актуелна ситуација у систему социјалне заштите, као и најава ребаланса републичког буџета, указују да ће исплата свих права из области социјалне заштите бити редовна.

Љајић је указао да ће бити довољно средстава за примену права из новог Закона о социјалној заштити, као и за исплату свих права из области борачко-инвалидске, породичне и дечје заштите.

С представницима мисије ММФ-а разговарао је и потпредседник владе Јован Кркобабић и том приликом је заједнички закључено да у овом тренутку нема потребе за изменама пензионог система у Србији и да ће његово даље побољшање и осавремењивање бити задатак наредне владе и парламента.

Свака промена у дужини стажа или годинама живота за пензионисање у будућим решењима пензионог система није питање које се мери годинама, већ које би се евентуално усаглашавало деценијама, наведено је у саопштењу после састанка.

Констатовано је да се пензиони систем или његове измене морају ослањати, пре свега, на убрзано запошљавање, како би се поправио однос оних који доприносе у пензиони фонд и оних који тај фонд користе, као и доследну и ефикасну фискалну политику, на чему ММФ овај пут посебно инсистира.

Аранжман из предострожности с ММФ-ом подразумева могућност коришћења средстава у случају потреба земље, а прелиминарни разговори о томе обављени су у мају ове године и тада је најављено да би нови аранжман трајао 18 месеци уз приступ средствима у износу од 200 одсто квоте Србије у ММФ-у, односно око милијарду евра.

Уколико с мисијом Фонда буде постигнут договор о економској политици која ће се спроводити у наредном периоду, Србији би Одбор извршних директора ММФ-а могао да одобри нови аранжман из предострожности, крајем септембра.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер